Sund (Norvegjia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Sund (kthjellim).


Sund
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Hordaland
Kryeqëndra Skogsvåg
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Albrigt Sangolt (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°24′V 5°13′L / 60.400°V 5.217°L / 60.400; 5.217 (Sund)Koordinatat: 60°24′V 5°13′L / 60.400°V 5.217°L / 60.400; 5.217 (Sund)
Sipërfaqja 100 km2
Popullsia 5.795 banorë 2008
Dendësia 57,95 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Sundsokning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1531
Skogsvåg is located in Norvegjia
Skogsvåg
Skogsvåg
Sund – harta_foto
www.sund.kommune.no

Sund është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 100 km² dhe popullsi 5795 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Sund – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]