Samnanger

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Samnanger (kthjellim).


Samnanger
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Hordaland
Kryeqëndra Tysse
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Marit A. Aase (FrP)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°24′V 5°48′L / 60.400°V 5.800°L / 60.400; 5.800 (Samnanger)Koordinatat: 60°24′V 5°48′L / 60.400°V 5.800°L / 60.400; 5.800 (Samnanger)
Sipërfaqja 269 km2
Popullsia 2.331 banorë 2004
Dendësia 8,67 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Samning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1923
Tysse is located in Norvegjia
Tysse
Tysse
Samnanger – harta_foto
www.samnanger.kommune.no

Samnanger është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 269 km² dhe popullsi 2331 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]