Fusa (Norvegjia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Fusa (kthjellim).


Fusa
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Hordaland
Kryeqëndra Eikelandsosen
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Hans S. Vindenes (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°14′V 5°48′L / 60.233°V 5.800°L / 60.233; 5.800 (Fusa)Koordinatat: 60°14′V 5°48′L / 60.233°V 5.800°L / 60.233; 5.800 (Fusa)
Sipërfaqja 379 km2
Popullsia 3.759 banorë 2008
Dendësia 9,92 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Fusing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0919
Eikelandsosen is located in Norvegjia
Eikelandsosen
Eikelandsosen
Fusa – harta_foto
www.fusa.kommune.no

Fusa është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 379 km² dhe popullsi 3759 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Fusa – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]