Tysnes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Tysnes (kthjellim).


Tysnes
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Hordaland
Kryeqëndra Uggdal
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Helge Hauge (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°59′V 5°34′L / 59.983°V 5.567°L / 59.983; 5.567 (Tysnes)Koordinatat: 59°59′V 5°34′L / 59.983°V 5.567°L / 59.983; 5.567 (Tysnes)
Sipërfaqja 255 km2
Popullsia 2.812 banorë 2004
Dendësia 11,03 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Tysnesing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0437
Uggdal is located in Norvegjia
Uggdal
Uggdal
Tysnes – harta_foto
www.tysnes.kommune.no

Tysnes është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 255 km² dhe popullsi 2812 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Tysnes – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]