Stord

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Stord (kthjellim).


Stord
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Hordaland
Kryeqëndra Leirvik
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Liv Kari Eskeland (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°48′V 5°27′L / 59.800°V 5.450°L / 59.800; 5.450 (Stord)Koordinatat: 59°48′V 5°27′L / 59.800°V 5.450°L / 59.800; 5.450 (Stord)
Sipërfaqja 144 km2
Popullsia 17.092 banorë 2008
Dendësia 118,69 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Stordabu
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1714
Leirvik is located in Norvegjia
Leirvik
Leirvik
Stord – harta_foto
www.stord.kommune.no

Stord është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 144 km² dhe popullsi 17092 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Stord – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]