Odda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Odda (kthjellim).


Odda
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Odda

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Hordaland
Gjuha zyrtare Norvegjisht Neutrale
Kryekomunari Gard Folkvord (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°4′4″V 6°32′52″L / 60.06778°V 6.54778°L / 60.06778; 6.54778 (Odda)Koordinatat: 60°4′4″V 6°32′52″L / 60.06778°V 6.54778°L / 60.06778; 6.54778 (Odda)
Sipërfaqja 1.616 km2
Popullsia 7.468 banorë 2004
Dendësia 4,62 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Odding
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0807
Vendndodhja
Odda is located in Norvegjia
Odda
Odda
Odda – harta_foto
www.odda.kommune.no

Odda është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1616 km² dhe popullsi 7468 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Odda – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]