Masfjorden

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Masfjorden (kthjellim).


Masfjorden
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Masfjorden

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Hordaland
Kryeqëndra Masfjordnes
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Håkon Matre (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°50′V 5°27′L / 60.833°V 5.450°L / 60.833; 5.450 (Masfjorden)Koordinatat: 60°50′V 5°27′L / 60.833°V 5.450°L / 60.833; 5.450 (Masfjorden)
Sipërfaqja 556 km2
Popullsia 1.712 banorë 2004
Dendësia 3,08 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Masfjording
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1002
Vendndodhja
Masfjordnes is located in Norvegjia
Masfjordnes
Masfjordnes
Masfjorden – harta_foto
www.masfjorden.kommune.no

Masfjorden është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 556 km² dhe popullsi 1712 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]