Etne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Etne (kthjellim).


Etne
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Hordaland
Kryeqëndra Etnesjøen
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Sigve Sørheim (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°41′V 6°2′L / 59.683°V 6.033°L / 59.683; 6.033 (Etne)Koordinatat: 59°41′V 6°2′L / 59.683°V 6.033°L / 59.683; 6.033 (Etne)
Sipërfaqja 735 km2
Popullsia 3.854 banorë 2004
Dendësia 5,24 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Etnebu ose Etnesbu
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0427
Etnesjøen is located in Norvegjia
Etnesjøen
Etnesjøen
Etne – harta_foto
www.etne.kommune.no

Etne është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 735 km² dhe popullsi 3854 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Etne – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]