Fedje

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Fedje (kthjellim).


Fedje
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Hordaland
Kryeqëndra Fedje
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Kristin Handeland (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°46′V 4°43′L / 60.767°V 4.717°L / 60.767; 4.717 (Fedje)Koordinatat: 60°46′V 4°43′L / 60.767°V 4.717°L / 60.767; 4.717 (Fedje)
Sipërfaqja 9 km2
Popullsia 596 banorë 2009
Dendësia 66,22 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Fedjing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0937
Fedje is located in Norvegjia
Fedje
Fedje
Fedje – harta_foto
www.fedje.kommune.no

Fedje është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 9 km² dhe popullsi 596 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Fedje – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]