Ullensvang

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Ullensvang (kthjellim).


Ullensvang
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Ullensvang

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Hordaland
Kryeqëndra Kinsarvik
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Solfrid Borge (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°18′V 6°48′L / 60.300°V 6.800°L / 60.300; 6.800 (Ullensvang)Koordinatat: 60°18′V 6°48′L / 60.300°V 6.800°L / 60.300; 6.800 (Ullensvang)
Sipërfaqja 1.399 km2
Popullsia 3.513 banorë 2009
Dendësia 2,51 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Sørfjøre ose Sørfjording
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1146
Vendndodhja
Kinsarvik is located in Norvegjia
Kinsarvik
Kinsarvik
Ullensvang – harta_foto
www.ullensvang.kommune.no

Ullensvang është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1399 km² dhe popullsi 3513 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]