Kempele

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kempele
Kempeleen kunta
Komunë
noform
Kisha në Kempele
Stema_figura
Vendndodhja
Kempele is located in Finlanda
Kempele
Kempele
Vendndodhja e Kempele në Finlandë

Koordinatat: 64°54′45″V 25°30′30″L / 64.91250°V 25.50833°L / 64.91250; 25.50833

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia Veriore
Provinca Provinca Oulu
Kryetari i komunës Kari Ahokas
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 110.33 [1] km2
Popullsia 16,940 [2] banorë
Dendësia 154 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1867
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Kodi Postal 90440, 90450
Koordinatat 64° 54′ 45″ Veri

25° 30′ 30″ Lindje

Faqja Zyrtare www.kempele.fi

Kempele (finlandisht: Kempeleen kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Provinca Oulu, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia Veriore.

Popullsia e Kempele është 16,940 (30 qeshor 2015)[2] dhe kjo komunë përfshinë një sipërfaqe prej 110.33 kilometra katrorë (42.60 sq mi) (pa detin), prej të cilave 0.21 kilometra katrorë (0.081 sq mi) janë ujra të brendshme (2011-01-01) [1]. Dendësia e popullsisë është 154 banorë për kilometër katror (400/sq mi) (30 qershor 2015). Komuna është themeluar në vitin 1867.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]