Ii (Finlandë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ii
Iin kunta
Komunë
noform
Një shenjë rrugore në hyrje të Ii
Stema_figura
Vendndodhja
Ii is located in Finlanda
Ii
Ii
Vendndodhja e Ii në Finlandë

Koordinatat: 65°19′V 25°22′L / 65.317°V 25.367°L / 65.317; 25.367

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia Veriore
Provinca Provinca Oulu
Kryetari i komunës Markku Kehus
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2,809.23 [1] km2
Popullsia 9,671 [2] banorë
Dendësia 6.23 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1445
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.ii.fi

Ii (finlandisht: Iin kunta; suedisht: Ijo), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Oulu, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia Veriore.

Komuna ka një popullsi prej 9,671 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 2,809.23 kilometra katror (1,084.65 sq mi) prej të cilës 1,256.69 km2 (485.21 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 6.23 banorë për kilometër katrorë (16.1/sq mi).

Komuna është një-gjuhësore, finlandisht.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 4 janar 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Ii – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale