Berat Sadiku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Berat Sadiku

Sadik duke u trajnuar për KuPS më 2005
Të dhënat vetjake
Datëlindja14 shtator 1986
VendlindjaShkup, RSF Jugosllavia
Gjatësia1.92 m (6 ft 4 in)
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Gimnàstic
Numri9
Karriera me të rinjtë
1992–2003KiuPa
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2004–2007KuPS26(3)
2007–2008FC Lahti33(13)
2008–2010Arminia Bielefeld13(0)
2009–2010Zulte Waregem (huazim)14(1)
2010FC Lahti5(2)
2011–2012HJK39(20)
2013–2015Thun81(21)
2015–2017Krylia Sovetov17(0)
2017–2019Doxa Katokopias42(30)
2019–Gimnàstic6(1)
Karriera ndërkombëtare
2006–2009Finlanda U-218(1)
2008–2015Finlanda11(1)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Berat Sadiku (lindi më 14 shtator 1986) është futbollistë finalndezë me prejardhje shqiptare i cili luan për klubin spanjoll Gimnàstic de Tarragona. Ai është vëllau i Irfan Sadikut i cili është gjithashtu futbollistë.

Early life[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sadik lindi në Shkup, Maqedonia Socialiste atëherë pjesë e Jugosllavisë, te prindërit shqiptarë të cilët u zhvendosën në Finlandë në vitin 1989.[1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 16 qershor 2008, Arminia Bielefeld ishin të interesuar për ta nënshkruar atë. Gjithashtu Ascoli, Torino, Larissa, Örebro dhe Rosenborg ishin gjithashtu të interesuar për ta nënshkruar Sadikun.[2] Pas vizitës në Ascoli dhe Bielefeld ai zgjodhi të nënshkruaj një kontratë tre vjeçare me Arminia.[3] Në dhjetor 2007, ai ishte në testim në klubin Vicenza Calcio. Pas një viti, ai e la Arminia Bielefeld, ku si luajti vetëm 13 ndeshje dhe u bashkua me Zulte Waregem në huazim për 10 muaj. Ai u lirua nga Bielefeld në gusht 2010 dhe u ribashkua me klubin FC Lahti më 24 gusht 2010. Ai festoi kthimin e tij me një golë në paraqitjen e parë në një barazim 1-1 kundër JJK.

Më 31 janar 2011, Sadik nënshkroi një kontratë dy vjeçare me HJK. Ai përfundoi sezonin me 15 gola, duke u bërë golashënuesi i dytë më i mirë i klubit, një golë pas Akseli Pelvas.

Më 22 janar 2019, Sadik nënshkroi një marrëveshje 18 muajshe me klubin spanjoll Gimnàstic de Tarragona.[4]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sadik debutoi për Finlandën kundër Turqisë më 29 maj 2008.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Berat Sadik". UEFA.com. Marrë më 20 maj 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Saksassa käyneen Berat Sadikin hintalappu 400000 euroa - Urheilu - Ilta-Sanomat". iltasanomat.fi. Arkivuar nga origjinali më 18 qershor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Berat Sadik siirtyy Bundesliigaan". iltasanomat.fi. 25 qershor 2008. Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2012. Marrë më 20 maj 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Berat Sadik s'incorpora al Nàstic" [Berat Sadik joins Nàstic]. Gimnàstic Tarragona. 22 janar 2019. Arkivuar nga origjinali më 26 janar 2019. Marrë më 26 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)