Shqiptarët në Greqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Komunitetet shqiptare në Greqi
Popullsia e përgjithshme
459,390 – 600,000 (emigrantë)

50,000 – 200,000 (arbëreshë)

20,000 – 40,000 (çamë)
Gjuhët
Gjuha shqipe
(Toskërishtja)
Fetë
Krishterimi (Ortodoksia Lindore)  · Islami

Komunitetet shqiptareGreqi ndahën në disa komunitete të ndryshme, si rezultat i valëve të ndryshme të mërgimit.

Shqiptarët mërguan për herë të parë në Greqi gjatë fundit të mesjetës (fundi i shekullit 13) dhe një nga shkaqet kryesore ishin sulmet dhe pushtimi serb[1]. Pasardhësit e popullsisë shqiptare që u vendos në Greqi gjatë mesjetës janë arvanitët. Sot, ata flasin një nën-dialekt të veçantë të toskërishtes, që njihet si arbërisht (me shkronja greke: αρbε̰ρίσ̈τ, greqisht: αρβανίτικα, arvanitika).

Shqiptarët çamë janë një grup që mërgoi gjatë së njëjtës periudhë në Greqi. Ata u dëbuan me dhunë nga nga Çamëria gjatë Luftës së Dytë Botërore nga grekët.[2] Akuza ishte bashkëpunimi me nazistët gjermanë.

Krahas këtyre dy grupeve, një valë e madhe e mërgimtarëve nga Shqipëria u vendosën në Greqi, për shkaqe ekonomike, pas rënies së komunizmit (1991), dhe formuan komunitetin më të madh të mërgimtarëve në vend.

Çamët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nxënës shqiptarë në Filat, Çamëri, vitet 1942–44.
Për më shumë informacione shikoni artikullin Çamëria

Arbëreshët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për më shumë informacione shikoni artikullin Arbëreshët në Greqi

Emigrantët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për më shumë informacione shikoni artikullin Mërgimtarët shqiptarë në Greqi

Pas rënies së qeverisë komunisteShqipëri, në vitet 1990–1991 një numër i madh i emigrantëve ekonomik nga Shqipëria mbërritën (shumica ilegalisht) në Greqi për të kërkuar punë. Emigrantët shqiptarë, sipas llogaritjeve përbëjnë rreth 60 deri 65% të numrit të përgjithshëm të emigrantëve në Greqi. Sipas të dhënave zyrtare të vitit 2008, në Greqi banojnë 459,390[3] persona me shtetësi shqiptare.[4] Megjithastë, numri i përgjithshëm i popullsisë emigrante shqiptare është deri në 600,000. Këtu përfshihen emigrantët e përkohshëm, punëtorët sezonal dhe individët e padokumentuar.[5]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Enciklopedia Britanike. "Albania" (në anglisht).
  2. ^ Koçollari, Irakli (2012). Arvanitët, histori e shqiptarëve të hershëm në Greqi në shekujt XIII - XIX. Akademia e Shkencave e Shqipërisë.
  3. ^ Migration and Migration Policy in Greece. Arkivuar 19 prill 2010 tek webcite Critical Review and Policy Recommendations. Anna Triandafyllidou. Hellenic Foundation for European and Foreign Policy (ELIAMEP)
  4. ^ "Mediterranean Migration Observatory - Tables" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 1 dhjetor 2007. Marrë më 20 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ https://books.google.co.nz/books?id=-TmfllXa--8C&pg=PA104&lpg=PA104&dq=600,000+Albanians+in+Greece&source=bl&ots=GOXkfB2ZLr&sig=M2ADQ3T3az8gD1bU2ljNggUysfQ&hl=en&sa=X&ved=0CCcQ6AEwA2oVChMIjJyj3pjnxgIVqFKmCh22wQuf#v=onepage&q=600%2C000%20Albanians%20in%20Greece&f=false