Mërgimtarët shqiptarë në Greqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Pas rënies së komunizmit në Evropën Lindore në fund të viteve 1980 dhe në fillim të viteve 1990, një numër i madh i refugjatëve dhe mërgimtarëve nga vendet fqinje të Greqisë, siç janë Shqipëria, Bullgaria, Republika e Maqedonisë, Rumania, si dhe nga vende të largëta, të tilla si Rusia, Ukraina, Armenia dhe Gjeorgjia, arritën në Greqi, më së shumti si emigrantë të paligjshëm, për të kërkuar punë. Është vlerësuar s shqiptarët përbëjnë mes 60–65% të numrit të përgjithshëm të emigrantëve në Greqi. Sipas të dhënave zyrtare të vitit 2008, në Greqi jetojnë 459,390[1][2] shtetas shqiptarë, ndërsa sipas censusit të vitit 2011 jetojnë 480,851 shtetas shqiptarë.[3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Migration and Migration Policy in Greece" (PDF). Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 19 prill 2010. Marrë më 13 shkurt 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Mediterranean Migration Observatory - Tables" (PDF). Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 25 mars 2009. Marrë më 13 shkurt 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ National Composition of the Migrant Population: Hellenic Statistical Authority (EL.STAT.), National Census data 2011; Ministry of Interior, Valid Stay Permits on 31 December 2011 and on 30 June 2014

Për lexim të mëtejshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Maroukis, Thanos (gusht 2005). "Albanian Migrants in Greece: Transcending 'Borders' in Development". Journal of Southern Europe and the Balkans. 7 (2): 213–233. doi:10.1080/14613190500133300. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Pratsinakis, Emmanouil (gusht 2005). "Aspirations and Strategies of Albanian Immigrants in Thessaloniki". Journal of Southern Europe and the Balkans. 7 (2): 195–212. doi:10.1080/14613190500133284. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]