Shqiptarët në Turqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Shqiptarët në Turqi
Arolsen Klebeband 02 327.jpg Arolsen Klebeband 01 465 3.jpg Mehmedpasha.jpg Köprülü Ahmed kőrajz.jpg
Sinan Pashë Topojani Çelebi Lytfi Pasha Mehmed Pashë Qyprilliu Fazil Ahmed Pashë Qyprilliu
ModernEgypt, Muhammad Ali by Auguste Couder, BAP 17996.jpg Dupré - Ali Pasha.jpg PashkoVasa.jpg Omer Vrionis.jpg
Mehmet Ali Pasha Ali Pashë Tepelena Pashko Vasa Omer Vrioni
MPDeralla.jpg Ahmed Izzet Pasha 1913.jpg Mehmet Akif.jpg Atatürk.jpg
Mehmet Pashë Deralla Ahmed Izet Pasha Mehmet Aqif Ersoj Mustafa Qemal Atatürk
Mehmed Ferid Pasha2.png Sami Frasheri with his wife Emine.jpg Founder Ali Sami Yen.jpg Hakan.jpg
Ferid Vlora Sami Frasheri Ali Sami Yen Hakan Şükür
Popullsia e përgjithshme
6.000.000
Gjuhët
Shqip
Gegë Tosk
Fetë
Islami - Krishterimi

ShqiptarëtTurqi (turTürkiye'deki Arnavutlar) përbëjnë një komunitet prej rreth 500 mijë deri 1.3 milionë banorësh,[1] ndërsa sipas disa burimeve tjera nurmri i personave me prejardhje shqiptare është rreth 5 milionë.

Si pasojë e doktrinës së shenjtë serbe dhe si pasoj e migrimit shqiptarë gjatë kohës së perandoris Omane një numër i konsiderueshem i shqiptarvë kanë marr shtetësin e Turqisë pas krijimit të saj. Për shkak të mungeses së regjistrimit të popullsisë sipas racës edhe numri i shtetasve turk me prejardhje shqiptare nuk mund të dihet saktësisht.

Si do që të jetë dihet se në Stamboll ka pasur familje të racës shqiptare që kanë jetuar dhe punuar aty. Mirëpo shumica e shtetasve turk të racës shqiptare anë të ardhur nga teritoret e Sanxhakut të Nishit, Vilajetit të Kosovës, Sanxhaku i Manastirit dhe Sanxhaku i Janinës, të gjitha këto njësi administrative të asaj kohe.

Shifrat e numrit të shtetasve turk me prejardhje shqiptare janë shume te sakta 5 milion shqiptare ka ne Turqi.[citim i duhur]

Shqiptarë të njohur në Turqi[redakto | redakto tekstin burimor]

Në Perandorinë Osmane[redakto | redakto tekstin burimor]

Në Republikën e Turqisë[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih dhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhe të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]