Demet Evgar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Demet Evgar

Demet Evgar (lindur më 19 maj 1980) është një aktore turke e njohur për rolet e saj në filma artistikë dhe seriale televizive. Ajo gjithashtu ndjek një karrierë aktive si aktore në teatër, ku ajo ka bërë debutimin e saj. Ajo themeloi "Pangar", "Hata Yapım Atölyesi", "Müşterek", "Multi Arts Prodhim".[1]

Evgar lindi në vitin 1980 në Manisa, Turqi. Familja e saj nga i ati ishte me origjinë Shqiptare. Kur Perandoria Osmane ishte duke u shembur, pjesa tjetër e familjes së saj është me origjinë Myslimane Osmane emigruan nga Selaniku, sot pjesë e Greqisë.[2] [3] Vëllai i saj është drejtori, Yiğit Evgar.[4] [5]

Ajo luajti në seritë komedi "1 Kadın 1 Erkek" në 8 sezone. Ajo ka luajtur "Kara Fatma" (yll i ftuar) në Vatanım Sensin dhe tani ajo është duke luajtur në serialin televiziv Avlu.[4] [6]

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Tiyatroda yeni bir oluşum: "Pangar"". doi:10.2012/1618105/default (jo aktiv 2020-01-22). {{cite journal}}: Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: DOI që nga janar 2020 (lidhja)
  2. ^ "Kahkahanın öznesi Demet Evgar Röportajlar Ünlüler haberleri". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Arnavut damarım var canım benim, birden sinirim zıplayabiliyor!". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b "Demet Evgar hakkında bilinmesi gereken 33 şey". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Sokaktan tepki yok, zaten beni tanımazlar". Milliyet (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2016. Marrë më 4 mars 2012.
  6. ^ Demet Evgar Biyografi