Fettah Can

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fettah Can
Can at Tolgshow in 2018
U lind në1975 tetor 12; 48 vite më parë (12-10-1975)
ProfesioniSinger-songwriter
Bashkëshorti/jaCansu Kurtçu, 2014
Fëmijë2
Karierra Muzikore
Zhanret
Instrument(et)
Vitet aktik1994–present
Labeli
  • Çınar
  • Dokuz Sekiz
  • CF
Websitewww.fettahcan.com.tr

Fettah Can (lindur më 12 tetor 1975) është një kantautor turk.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fettah Can ka lindur më 12 tetor 1975 në Karacabey, Bursa . Familja e tij është me origjinë shqiptare. [1] Fëmijërinë e kaloi në Inegöl . Ai u interesua për muzikën me inkurajimin e të atit. Në një intervistë, Can përmendi se si u bë muzikant: “Madje do të më vinte turp të këndoja në atë moshë të re. Por me kërkesën e babait, fillova të merrja mësime kantoje në konservatorin komunal, ndërsa ditën punoja si shitës. Nga ana tjetër kam luajtur lahutë dhe kitarë. Kisha shumë dëshirë të shkruaja këngë. Dhe unë kam shkruar tekste dhe kompozuar në ato vite. Nga ana tjetër, shkollën e mesme e kam mbaruar nga jashtë, por nuk kam shkuar në universitet. E stërvita veten me mësime muzike. E fitoja jetesën duke kënduar nëpër lokale.” [2]

Për të ndjekur një karrierë profesionale muzikore, Can u zhvendos në Stamboll dhe fillimisht ra në vëmendjen e njerëzve duke shkruar dhe kompozuar një këngë për Emel Müftüoğlu, të titulluar "Ara Ara". Së bashku me mikun e tij, Alper Narman, ai shkroi 11 këngë për albumin Sen YolunaHande Yener të vitit 2002. . . Ben Yoluma... , pas së cilës filloi të shkruante dhe kompozonte këngë për Levent Yüksel, Gülben Ergen, Sibel Can dhe Murat Boz . Më pas ai punoi si vokalist mbështetës në këngën "Yalnızlık" nga albumi i Gülben Ergen në vitin 2006. Për vendimin e tij për t'u bërë këngëtar, ai tha: "Unë jam një këngëtar i mirë. Më pëlqen gjithashtu të jem në skenë. Unë kam vite që shkruaj këngë. Mendova se do të ishte kënaqësi të këndoja. Përdorimi i vokalit tim në këngën "Yalnızlık", të cilën ia dhashë Gülben Ergenit, ishte efektive në këtë vendim. Ergeni më thirri në skenë në koncertin Open Air. Ne e kënduam këngën dhe njerëzit donin ta dëgjonin përsëri. Ai reagim pozitiv atje më fshikulloi. Më pëlqen zëri im dhe nuk doja të privoja askënd nga ai tingull.” [2]

Në korrik 2010, ai publikoi albumin e tij debutues në studio Hazine . Në të njëjtin vit, ai shkroi dhe kompozoi tre këngë për albumin Ta Isia Anapoda të këngëtarit grek Giorgos Mazonakis . Albumi mori një certifikatë platini në Greqi. [3]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

viti Titulli Etiketa
21 korrik 2010 Hazine Çinar
19 mars 2012 Aklımda Kalanlar Dokuz Sekiz
12 shtator 2013 Yalanlar Cumhuriyeti Dokuz Sekiz
28 Prill 2016 Sen En Çok Aşksın Dokuz Sekiz

Single[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

viti Titulli Etiketa
shkurt 2011 "Yanan Ateşi Söndürdük" (me Demet Akalın ) Seyhan
maj 2011 "Sana Affetmek Yakışır" Dokuz Sekiz
Nëntor 2011 "Boş Bardak" Dokuz Sekiz
tetor 2012 "Rüzgâr Ektim Fırtına Biçeceğim" Dokuz Sekiz
gusht 2015 "Delirme" Dokuz Sekiz
Nëntor 2015 "Yalan Bu Dünya" Dokuz Sekiz
janar 2018 "Kalakaldın mı?" CF
gusht 2018 "Aradığım Aşk" CF
tetor 2019 "Bırak Ağlayayım" CF
maj 2021 "Mecnunum Leylamı Gördüm" (me Burcu Arı) GTR
tetor 2021 "Siyah İnci" CF
maj 2022 "Nasıl Durumlar" CF

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ben Arnavut'um". Arkivuar nga origjinali më 25 janar 2020. Marrë më 25 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "Fettah Can "Hande, Murat ve İzel'e Bir Daha Asla Şarkı Yok!"". PopTakiP. Arkivuar nga origjinali më 14 gusht 2012. Marrë më 12 korrik 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Başarılı Müzisyen Fettah Can'a Yunanistan'dan Büyük Ödül". Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2011. Marrë më 12 korrik 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)