Murat Boz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Murat Boz
Murat Boz
Murat Boz në Antalya (2008)
Informacione
Lindja7 Mars 1980 (34 vjeçar)
PrejardhjaZonguldak, Turqi.
ZhanriPop, R&B
Profesion(e)Këngëtar
LabelDSM (2008-2009)
Stardium (2006-2008)
Vite aktiv2000-prezent
Webfaqja
Faqja Zyrtare


Murat Boz një këngëtarë që viteve të fundit ka qenë një pop-star në Turqi. Murat Boz si fëmijë u rrit dhe u lind në një qytet në Turqi me emrin Zonguldak. Ky qytet gjindet në provincën e Zonguldakut dhe lagen në ujerat e Detit të zi. Murat Boz u lind më 7 Mars të vitit 1980. Karrierën Boz e filloi që nga viti 2000 dhe gjithsej deri vitet e fundit Murat ka bërë publike në shitje 4 albume. Albumet kanë qenë të famshme nëpër shtetin Turk por edhe nëpër Evropë.

Murat Boz më 26 dhjetor u kërkua që të jetë si pjesmarrës i TurqisëFestivalin Evropian të Këngës nga televizioni turk TRT por pas një jave Boz u tërhoq nga kërkesa.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]