Saruhan Hünel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Saruhan Hünel
Informacione personale
Ditëlindja 7 janar 1970 (47 vjeçar)
Vendlindja Stamboll, Turqi
Role të shquar Esmer
Filma & seriale 
 shquar
Kaybolan Yıllar
Kombësia Turk
Faqja zyrtare www.saruhanhunel.com.tr

Saruhan Hünel (lindi më 7 janar 1970) është aktor turk. Babai i tij është me origjinë shqiptare nga Selaniku, ndërsa nëna e tij është arabe nga Bagdadi.

Universitetin Marmara fitoi departamentin e biznesit, por nuk mundi ta vazhdoj.

Pastaj ai luajti në tri këngë të Emrah. Pas ushtrisë erdhi për të luajtur në seritë e Aynalı Tahir. Ai kishte rënë dakord për 6 epizoda; por seria morri 170 epizoda dhe zgjati 5 vite.

Në vitin 1992, Saruhan Hünel luajti me Emrah, "Günündüzün Karanlığı", "Yasak Sokaklar" më 1993, dhe "Unutabilemem" më 1998.

Në vitin 1998, ai filloi skenarin e tij në filmin e Sergin Akyaz "Aynalı Tahir".

Në vitin 2012, ai luajti në filmin "Araf Zamanı" me rolin si Ali.

Gjatë sezonit 2015-2016, ai filloi të aktrojë në serialin Karagül.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Roli
Gündüzün Karanlığı 1992 Taşkın
Yasak Sokaklar 1993 Saruhan
Aynalı Tahir 1997 Tilki Ekrem
Melek 2003 Ferhat Güney
Kaybolan Yıllar 2006-2007 Esmer / Sinan
Serçe 2008 Doğu Karatlı
Aile Reisi 2009 Saruhan
Yeni Baştan 2009 Murat
Araf Zamanı 2012 Ali
Karagül 2015 Kenan

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]