Jump to content

Can Yaman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Can Yaman
U lind në8 nëntor 1989 (28 vjeçar)
ShtetësiaTurk
ProfesioniAktor, model
Vite aktiviteti2014–prezent
Faqja në rrjethttp://www.canyaman.it

Can Yaman (lindi më 8 nëntor 1989) është aktorë turk. Ai mori çmimin Golden Butterfly për aktorin më të mirë në një komedi romantike më 2018 për rolin e tij në Erkenci Kuş si dhe Murex d'Or më 2019. Në vitin 2020, ai mori një nominim ndërkombëtar PRODU2020 dhe më 2021 nominim për aktorin më të mirë në një romancë Komedi në Golden Butterfly Awards për rolin e tij në serialin Bay Yanlış. Yaman luajti në shfaqjet televizive Gönül İşleri, İnadına Aşk, Hangimiz Sevmedik, Dolunay. Ai gjithashtu fitoi çmimin e 7-të GQ Njeriu i Vitit 2019.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Yaman ka lindur më 8 nëntor 1989 në Stamboll, Turqi. Gjyshi i tij nga babai është shqiptar nga Kosova.[1][2][3] Gjyshja e tij nga babai është shqiptare nga Maqedonia e Veriut.[4][5] Ai është nipi i trajnerit të futbollit Fuat Yaman.[6] Që në moshë të re, gjyshet e Yaman u përfshinë praktikisht në edukimin dhe kujdesin e tij për shkak të vështirësive financiare që përjetuan prindërit e tij. Prindërit e Yaman u divorcuan kur ai ishte pesë vjeç.[7]

Gjykata e shpalli Can Yaman fajtor për shkak të një incidenti gjatë të cilit ai ofendoi dhe hodhi një gotë Selen Soyder, bashkëpunëtorin e tij në serialin e vitit 2016 Hangimiz Sevmedik.[8][9]

Yaman studioi në Bilfen Kolej për shkollën e parë dhe të mesme, më pas studioi në Liceo Italiano di Istanbul, ku mbaroi si student i lartë me notat më të larta që nga ekzistenca e institucionit arsimor. Yaman flet rrjedhshëm pesë gjuhë: turqisht, italisht, anglisht, gjermanisht dhe spanjisht.[10][11] Në vitin 2012, ai u diplomua në Departamentin Juridik të Universitetit Yeditepe dhe filloi të punojë në PricewaterhouseCoopers, ku takoi partnerët e tij aktual të firmës ligjore. Në kohën kur ishte 24 vjeç, Yaman punonte në bashkime dhe blerje dhe shkruante artikuj për seksionin e taksave të gazetës Dunya. Ndërsa po gjente sukses në sektorin e ligjit të korporatave, ai po kuptonte gjithashtu se jeta e korporatës nuk ishte për të. Yaman tha në revistën Hello! në vitin 2018, "Ndihesha sikur të kisha një pamje të hapur, por të ulja në zyrë dhe të veshja kostum më shqetësonte shumë. Kur më dhanë leje vjetore, u largova pa u kthyer. Pikërisht në televizor më panë kolegët e mi të radhës. ." Ndërsa ishte në pushimin e verës nga puna, Yaman udhëtoi për në Bodrum ku takoi menaxherët e tij aktualë dhe aktualë të aktrimit, Cuneyt Sayil dhe Ilker Bilgi.[12]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Can Yaman filloi karrierën e tij në Gönül İşleri më 2014. Në vitin 2015, ai luajti në İnadına Aşk dhe luajti në Hangimiz Sevmedik më 2016.[13][14] Përparimi i karrierës së tij erdhi në vitin 2017 me serialin Dolunay.[15]

Nga viti 2018 deri në vitin 2019, ai luajti një nga rolet kryesore "Xhan Divit" në serialin komedi romantike turke Erkenci Kuş së bashku me Demet Özdemir.[16] Ai mori disa çmime dhe nominime kombëtare për aktrim, duke përfshirë çmimin ndërkombëtar Murex d'Or për këtë serial.

Can Υaman luajti rolin kryesor Özgür Atasoy në serialin e shkurtër turk Bay Yanlış. Për këtë serial, Can Yaman u nominua për aktorin më të mirë në serialet e huaja në LATAM PRODU 2020 Awards.

Në vitin 2020, Can Yaman nënshkroi një kontratë për të luajtur si aktor kryesor në reebot të serialit kult të viteve '80-ta Sandokan. Seriali ndërkombëtar titullohet si Sandokan dhe Marianna dhe është në fazën e paraprodhimit. Xhirimet e serialit supozohej të kishin nisur në vitin 2021, por u shtynë për shkak të pandemisë në vitin 2022. Seriali është planifikuar për 5 sezone. Scott Rosenbaum është ngarkuar me shkrimin e skenarit dhe David Petrarca u propozua si regjisor për serialin.[17]

Në vitin 2021 Can Yaman ka marrë një çmim të Personalitetit TV të Vitit në Festivalin e 78-të Ndërkombëtar të Filmit në Venecia.[18]

Në 2021-2022 Can Yaman luajti rolin kryesor të Francesco Demir në serialin italian 12 episodesh "Viola Come Il Mare" i cili bazohet në një libër të quajtur Conosci l'estate? (A e dini verën?) shkruar nga Simona Tanzini. Seriali është prodhuar nga Lux Vide/Fremantle në bashkëpunim me RTI për Canale 5. Seriali është drejtuar nga regjisori italian Francesco Vicario. Francesca Chillemi mori rolin kryesor femëror të Viola Vitale.[19] Seriali do të transmetohet në primetime në Canale 5 në vjeshtën e 2022. Në këtë serial Can Yaman performoi të gjitha në gjuhën italiane pa pasur nevojë për dublim. Seriali është planifikuar të ketë disa sezone.

Në vitin 2022 u njoftua se Can Yaman do të marrë një rol kryesor në serialin historik të quajtur "El Turco" i cili do të prodhohet nga shtëpia kryesore e prodhimit turk Ay Yapim për Disney Plus. Seriali është gjysmë i trilluar, gjysmë histori e vërtetë. Skenari do të përshtatet nga romani “El Turco” i Orhan Yeniaras nga Kerem Deren dhe me regji të Uluc Bayraktar. Bëhet fjalë për një projekt ndërkombëtar që ka të bëjë me vendosjen e pushtuesit osman “El Turco” në fshatin italian të Moena pas Rrethimit të 2-të të Vjenës dhe çlirimin e fshatit nga feudalët. [20]

2022 - Can Yaman mori një çmim për iniciativat e tij bamirëse nga Festivali i Filmit të Komedisë Monte-Carlo.[21]

2022 - Can Yaman mori një çmim për kreativitet për punën e tij për organizatën e tij bamirëse Can Yaman For Children nga Filmimi në Itali Festival Sardegna.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Serialet
Viti Titulli Roli Shënimet Programi
2014-2015 Gönül İşleri Bedir Koxhadag Roli kryesor Star TV
2015-2016 İnadına Aşk Jallën Aras Roli kryesor FOX
2016-2017 Hangimiz Sevmedik Tarëk Çam Roli kryesor TRT 1
2017 Dolunay Ferit Asllan Roli kryesor Star TV
2018-2019 Erkenci Kuş Xhan Divit Roli kryesor Star TV
2020 Bay Yanlış Ozgyr Atasoj Roli kryesor FOX
2021 Che Dio ci aiuti Gino Roli mysafir Rai 1
2022 Viola come il mare Francesco Demir Roli kryesor Canale 5
Internet
Viti Titulli Roli Shënimet Platforma
2022- El Turco Hasan Balaban Roli kryesor Disney+
Reklama
Viti Titulli Roli Shënimet
2018 CEPTETEB Vetë Roli kryesor
2018 DESA Vetë Roli kryesor
2020 Pasha Fencer Vetë Roli kryesor
2020-2021 TUDORS Vetë Roli kryesor
2021 De Cecco Vetë Roli kryesor
2022 Mersedec Benz italia Vetë Roli kryesor
2022 Disney+ Vetë Roli kryesor

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Full english interview of Can and Demet". tekste (në turqisht dhe anglisht). Marrë më 5 prill 2020.
 2. ^ "Can Yaman kimdir?". www.biyografi.info (në turqisht).
 3. ^ "Can Yaman NTV Bayram Özel Reporpajı" (në turqisht).
 4. ^ "Can Yaman Kimdir ? - Can Yaman Hayatı ve Biyografisi" (në turqisht). Haberler.com. Marrë më 14 dhjetor 2019.
 5. ^ "Robot değil, sağlıklı bir erkeğim". www.hurriyet.com.tr (në turqisht).
 6. ^ "Can Yaman tuttuğunu koparır" (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2017. Marrë më 20 shtator 2018.
 7. ^ "Can Yaman". Hello Turkeye. 22 gusht 2018.
 8. ^ "Rol arkadaşına bardak fırlatan Can Yaman'a ceza - Fotoğraf Galerisi" (në turqisht).
 9. ^ "Selen Soyder'e bardak fırlatan Can Yaman'a ceza". www.ntv.com.tr (në turqisht).
 10. ^ "Can Yaman Biography". Can Yaman International (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2022. Marrë më 2022-05-25. Can has a knack for languages, saying, "I could catch it very quickly and liked it very much. I was always all ears in [language lessons]" and has been fluent in Italian, English, and German for many years. Showcasing this gift, at his high school graduation, he gave a 10-minute speech entirely off the cuff and in Italian. During the 2020 Covid quarantine, he added to his list of language accomplishments when he studied and mastered Spanish.
 11. ^ "Can Yaman". CNN Türk (në turqisht).
 12. ^ "Can Yaman Bio". Can Yaman Turkey (në turqisht). canyamanturkey.com. Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2021. Marrë më 1 dhjetor 2020.
 13. ^ "Rol arkadaşına bardak fırlatan Can Yaman'a ceza". T24 (në turqisht). 29 mars 2019. Marrë më 4 janar 2020.
 14. ^ "Selen Soyder'e bardak fırlatan Can Yaman'a ceza". www.ntv.com.tr (në turqisht). 29 mars 2019. Marrë më 4 janar 2020.
 15. ^ "Dolunay dizisi oyuncuları kimdir?" (në turqisht).
 16. ^ "Erkenci Kuş Full HD izle | Star TV". startv.com.tr (në turqisht).
 17. ^ Vivarelli, Nick (2020-12-22). "Turkish Star Can Yaman Set For Lux Vide Reboot of 'Sandokan' TV Series". Variety (në anglisht). Marrë më 2021-01-14.
 18. ^ "Can Yaman al Festival di Venezia. FOTO" (në italisht).
 19. ^ "Violet like the sea" (në anglisht).
 20. ^ "Can Yaman'dan el Turco dizisi geliyor" (në turqisht). 24 mars 2022.
 21. ^ "Can Yaman al Film Festival di Montecarlo: Giubbotto, T-shirt bianca e rosario al collo. Le fan impazziscono" (në turqisht). 29 prill 2022.