Star TV

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Star TV Medya Hizmetleri A.Ş.
ShtetiTurqi
Zona e transmetimitTë ndryshme
SelitëStamboll, Turqi
Programimi
Gjuha/ëtTurqisht
Përmasa e figurës1080i HDTV
(shtypur në 576i për furnizimin në SD)
Pronësia
PronariCem Uzan (1989–2004)
Ahmet Özal (1989–1992)
TMSF (2004–2005)
Aydın Doğan (2005–2011)
Ferit Şahenk (2011–)
Doğuş Media Group (2015-)
Kanalet simotraKral Pop TV
Kral TV
NTV
NTV Spor
Historia
Nisur1 mars 1989
Emrat e dikurshëmMagic Box Star 1 (1989-1992)
InterStar (1992-2002)
Lidhjet
Faqja zyrtarewww.startv.com.tr

Star TV është një kanal televiziv turk kombëtar, i themeluar në vitin 1989 dhe lancuar në vitin 1990. Ai është në pronësi të Doğuş Media Group të Ferit Şahenk që nga viti 2011.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Themeluar nga Cem Uzan dhe Ahmet Özal në 1989 si Magic Box, Star TV është kanali i parë televiziv privat i Turqisë. Kanali filloi provat teknike më 5 maj 1990. Për pak kohë në fillim të viteve 1990, ai u quajt Star Magic Box sepse emri "Star 1" ishte i mbrojtur nga një korporatë tjetër mediatike. Logoja e saj e parë ishte një S me ngjyrë blu me një yll mbi të, përpara se të shndërrohej në të kuqe sa filluan vitet 2000.

Star TV transmetoi për herë të parë në Turqi shumë seriale të njohura botërore. Midis tyre ishin The A-Team, Magnum, PI, Simon & Simon, MacGyver, Days of Our Lives, M*A*S*H, Lassie, Murphy Brown, Perfect Strangers, Dragnet, Charles in Charge, The Jeffersons, Twin Peaks, Married... with Children, The Bold and the Beautiful, General Hospital, All My Children, Santa Barbara, Another World, Dallas, 21 Jump Street, Miami Vice, The Equalizer, Star Trek: The Next Generation, Wiseguy, Leave It to Beaver, Hunter, Who's the Boss?, Gimme a Break!, Murder, She Wrote, Mission: Impossible, Time Trax, Out of This World dhe Airwolf.

Kanali është gjithashtu i pari privat turk që filloi transmetimin digjital në 1999.

Në shkurt 2004, Star TV u sekuestrua nga fondet turke të sigurimit të kursimeve dhe depozitave (TMSF) së bashku me asete të tjera mediatike, duke përfshirë shtatë stacione radiofonike, një gazetë dhe një televizion tjetër të Grupit Uzan, për të mbuluar borxhet ndaj Thesari që rezulton nga marrja në dorëzim e İmar Bankası dhe Adabank.[2] TMSF nxori në ankand Star TV dhe u ble nga Isil Television Broadcasting Corp. i Dogan Media Group, i cili ofroi ofertën më të lartë prej 306.5 milion dollarë në ankand në shtator 2005. [3]

Star TV u shit nga Doğan Holding te Doğuş Media Group më 17 tetor 2011, për 327 milionë dollarë.

Programet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Star TV HD[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Star TV filloi transmetimin në HD më 29 maj 2009. Është kanali i dytë aktiv HD në Turqi pas Kanal D.

Kanali transmeton edhe në Evropë me emrin Euro Star, me ndryshimin e mostransmetimit live të ndeshjeve së Ligës së Kampionëve. Euro Star ka prodhimet vetanake përveç prodhimeve të Star TV.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Star Tv" (në anglisht).
  2. ^ Hürriyet Daily News, 27 September 2005, Doğan buys Star TV for $306 mln
  3. ^ Hürriyet Daily News, 27 September 2005, Star TV sold to Dogan Group

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Televizioni në Turqi