Dallas (seri)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gjendeni te artikulli TV seriali Dallas. Për shprehjet e ngjashme në shkrim, kuptim apo tingëllim, shikoni këtu.
Dallas
Dallas
GjiniaDramë, Sapun Opera
Krijuar ngaDavid Jacobs
Luajnë
kompozitori i muzikës hapëseJerold Immel
ShtetiShBA
Gjuha në prodhimin origjinalanglisht
Nr. i episodeve357
Prodhimi
Kohëzgjatja45
Kompania e prodhimitWarner Bros. & CBS Television
Transmetimi
Transmetimi origjinal2 prill 1978

Dallas ishte Seri televizive shumë e njohur në Shtetet e Bashkuara dhe në gjithë botën. Në këtë seri bëhet fjalë për familjen Ewings, familje e pasur në Teksas. Seria fillimisht u paraqit në CBS network për 14 sezone, që nga 2 prilli i vitit 1978 gjer më 3 majin e vitit 1991 duke zëvendësuar dramën e gjatë të krimeve Kojak, e cila në atë kohë mbaroi zgjatjen pesë vjeçare. Konsiderohet të jetë drama më e suksesëshme televizive e tëgjitha kohërave.

Dallasi më së miri njihet përmes personazhit kryesorë J.R. Ewing të luatur nga aktori Fort Worth. Ironikisht J.R. mendohej të ishte vetëm karakter ndihmës kur paraqitej premiera e serisë.

David Jacobs ishte krijuesi i dramës Dallas.

Prapavia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seriali njihej për seksin, mashtrimet, etjen për para dhe etjen për fuqi.

Rolet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rolet e dyta të rëndësishme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seri të njohura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dallas is also known for a number of famous episodes that made TV history:

Vlerësimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seritë e këtijë seriali gjat vlerësimeve në sezonet e caktuara arritën këto pozita:
 • #12 (Miniseritë, 1978)
 • #10 (Sezoni 1, 1978–79)
 • #6 (Sezoni 2, 1979–80)
 • #1 (Sezoni 3, 1980–81)
 • #1 (Sezoni 4, 1981–82)
 • #2 (Sezoni 5, 1982–83)
 • #1 (Sezoni 6, 1983–84)
 • #2 (Sezoni 7, 1984–85)
 • #6 (Sezoni 8, 1985–86)
 • #11 (Sezoni 9, 1986–87)
 • #22 (Sezoni 10, 1987–88)
 • #30 (Sezoni 11, 1988–89)
 • #43 (Sezoni 12, 1989–90)
 • #61 (Sezoni 13, 1990–91)

Paraqitja në DVD[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Warner Home Video ka paraqitur 6 sezonet e para të serialit Dallas në DVD në vitin 2004.

Emri i DVD Seria # Pjesa 1 Pjesa 2
Sezoni 1 & 2 29 8 gusht, 2004 1 nëntor, 2004
Sezoni 3 25 9 gusht, 2005 26 shtator, 2005
Sezoni 4 23 24 janar, 2006 22 maj, 2006
Sezoni 5 26 1 gusht, 2006 17 nëntor, 2006
Sezoni 6 28 30 janar, 2007 19 shkurt, 2007
Sezoni 7 30 31 korrik, 2007 17 shtator, 2007

Trivia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi Dallas[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bazuar në serialin Dallas është zhvilluar dhe filmi po me të njejtin emër u rolet kryesore i luajnë John Travolta si J.R. dhe Katie Cassidy si Lucy, kurse Luke Wilson si Bobby Ewing.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]