Jump to content

Barbara Eden

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Barbara Eden,emri artistik i Barbara Jean Morehead (Tucson, 23 gusht 1931), është një aktore dhe këngëtare amerikane, e njohur për rolin e Jeannie, yll i sitcom Strega per amore (Shtrigë për dashuri).

Barbara Eden
Barbara-Eden në 2010
U lind në
Tucson
ShtetësiaAmerikan

Lindur me emrin Barbara Jean MoreheadTucson, Arizona, ajo u bë Barbara Jean Huffman në moshën tre vjeç, pas martesës së nënës së saj me Connor Huffman. Kur ajo fitoi popullaritet, Eden pranoi të ndryshojë mbiemrin e saj, por këmbënguli për të mbajtur emrin e saj të parë.

Data e lindjes së saj zakonisht gjendet në 23 gusht 1934 (lista e dasmave në Kaliforni e vitit 1958 vërteton që Eden ishte 23 vjeç në kohën e martesës së saj të parë). Ajo u diplomua në shkollën e mesme Abraham Lincoln në San Francisco në 1949. [1]

Eden bëri paraqitjet e para në shfaqje televizive si Lucy dhe unë, The Andy Griffith Show, Perry Mason, Bachelor Father dhe Gunsmoke . Debutimi i saj në film daton që nga viti 1956 në filmin Kthimi nga Përjetësia (1956), ndërsa vitin tjetër ajo u shfaq në programin televiziv Si të Martohesh me një Milioner, duke luajtur rolin që Marilyn Monroe kishte në filmin me të njëjtin emër . Ai gjithashtu kishte një rol të dukshëm në Star of Fire (1960), një perëndimor me protagonist Elvis Presley .

Vitin pasues ajo kishte një rol dytësor, atë të Cathy Connors, në filmin Voyage to the Bottom of the Sea (1961), me regji të Irwin Allen . Ai u shfaq në komedi të tilla si Aventura e Gëzuar (1964) dhe Shtatë Fytyrat e Dr. Lao (1964), të dy me Tony Randall, përpara se të luante personazhin e tij më të famshëm, Jeannie, në komedinë e situatës televizive Strega për amore .

Barbara Eden si Jeannie .

Shtrigë për dashuri, një prodhim Screen Gems, Eden luajti rolin e një gjeniu magjik të quajtur "Jeannie", i cili lirohet nga shishja e tij nga Kapiteni Anthony Nelson, një astronaut i luajtur nga Larry Hagman . Shfaqja ishte një sukses i madh, nga 1965 në 1970, gjatë së cilës kohë Eden u nominua dy herë për Golden Globe . Ajo gjithashtu luajti Jeannie në dy filma televizivë të mëvonshëm, Shtriga për Dashuri - 15 vjet më vonë (1985) dhe Ende magjistare për dashuri (1991).

Paraqitjet e tjera

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas Shtrigë për dashuri, Eden vazhdoi të shfaqej në televizion dhe luajti në serinë Harper Valley PTA (1981-1982), bazuar në një këngë popullore të vendit. Në 1991 ajo mori pjesë si një personazh dytësor në serinë TV Dallas, me rolin e Lee Ann de la Vega, duke punuar përsëri me Larry Hagman ( JR Ewing ). Ajo gjithashtu mori pjesë në serialin televiziv Sabrina, jeta e një magjistareje, në rolin e matriarkut të keq, tezes së saj "Irma".

Eden ishte gjithashtu një këngëtare e suksesshme, duke lëshuar një album të quajtur "Miss Barbara Eden" në 1967 nën etiketën Dot Records. Ajo gjithashtu shkroi një autobiografi, Barbara Eden: Historia ime, botuar në tetor 1989.

Eden, e cila pretendonte të ishte në lidhje me Benjamin Franklin [2], mori një diplomë nderi nga Universiteti i Los Anxhelosit Perëndimor .

Burri i parë i Edenit, aktori Michael Ansara (1922-2013), u shfaq me të në Strega per amore në rolin e "Djathit Blu". Ata kishin një djalë, aktor dhe aparat gjimnastikor Matthew Ansara, i cili vdiq më 25 qershor 2001 nga mbidoza e heroinës. Michael Ansara dhe Eden u divorcuan në 1974. Aktorja u martua për herë të dytë në 1977 me Charles Donald Fegert, ekzekutiv i Chicago Sun-Times, nga i cili u divorcua në 1983. Që nga 5 janari 1991 ajo është martuar me arkitektin Jon Eicholtz .

 • Yll në Hollywood Walk of Fame (Kategoria e Yjeve TV), 7003 Hollywood Blvd.
 • West Point - Seri televizive, 1 episod (1956)
 • Lucy dhe Unë - Seri TV, 1 episod (1957)
 • Milioneri - Seri televizive, 1 episod (1957)
 • Udhëkryqi - Seri televizive, 1 episod (1957)
 • Perry Mason - Seri televizive, 1 episod (1957)
 • Gunsmoke - Seri televizive, 1 episod (1957)
 • Babai Bachelor - Seri TV, 1 episod (1957)
 • Nusja e Dhjetorit - Seri TV, 1 episod (1957)
 • Patrulla e rrugës - Seri televizive, 1 episod (1957)
 • Babai ka të drejtë - Seri televizive, 1 episod (1958)
 • The Lineup - Seri televizive, 1 episod (1958)
 • Si të martohesh me një milioner - seri televizive, 52 episode (1957-1959)
 • Adventures in paradise - Seri televizive, 1 episod (1961)
 • The Andy Griffith Show - Seri TV, 1 episod (1962)
 • Korruptorët - Seri televizive, 1 episod (1962)
 • Lufta pa çerek - Seri televizive, 1 episod (1962)
 • Saints and Sinners - Seri TV, 1 episod (1962)
 • Dr. Kildare - Seri televizive, 1 episod (1963)
 • Men of the Prairie - Seri televizive, 3 episode (1963-1964)
 • Ligji i Burke - Seri televizive, 4 episode (1963-1965)
 • Rruga 66 - Seri televizive, 2 episode (1964)
 • The Virginian (The Virginian) - Seri TV (1964)
 • Slattery's People - Seri televizive, një episod (1965)
 • Seriali i pakapshëm - një episod (1965)
 • Shtriga për dashuri ( Unë ëndërroj të Jeannie ) - seri televizive, 139 episode (1965-1970)
 • Kismet - Filmi TV (1967)
 • Off to See the Wizard - seri televizive (1967)
 • Howdy - Film TV (1970)
 • The Feminist and the Policeman - film televiziv (1971)
 • Një ulurimë në pyje - film televiziv (1971)
 • Portret i një Zonje me Bizhuteritë - Film TV (1972)
 • Lojë lodrash - film televiziv (1973)
 • The Barbara Eden Show - Filmi i shkurtër televiziv (1973)
 • Merrni me mend se kush ka fjetur në shtratin tim? - Filmi TV (1973)
 • Një i huaj me ne - film televiziv (1974)
 • Le të Kalojmë! - Filmi TV (1975)
 • NBC Special Treat - Seri televizive, një episod, zë (1975)
 • Si të thyhet një divorc i lumtur - Film TV (1976)
 • Stonestreet: Kush e vrau modelin e qendrës? - Filmi TV (1978)
 • Tre vajzat - film televiziv (1979)
 • Kondominium - Seri televizive, dy episode (1980)
 • Kthimi i rebelëve (Kthimi i rebelëve), drejtuar nga Noel Nosseck (1981)
 • Harper Valley PTA - Seri televizive, 30 episode (1981-1982)
 • Gruaja e Vitit - Filmi TV (1984)
 • Shtriga për dashuri - 15 vjet më vonë ( Unë ëndërroj të Jeannie: 15 vjet më vonë ) - film televiziv (1985)
 • The Stepford Children - Filmi TV (1987)
 • Jeta e fshehtë e Kathy McCormick - film televiziv (1988)
 • Nëna juaj vesh çizme luftarake - film televiziv (1989)
 • Le të fillojmë me gjashtë - seri televizive, gjashtë episode (1989-1990)
 • Opposites Attract - Filmi TV (1990)
 • Lethal Charm - Film TV (1991)
 • Dallas - Seri televizive (1990-1991)
 • Hell Hath No Fury - film televiziv (1991)
 • Ende shtriga për dashuri (Ende ëndërroj Jeannie) - Film TV (1991)
 • Vizione nga krimi (Vizione të Vrasjes) - Filmi TV (1993)
 • Imazhe nga krimi (Sytë e Terrorit) - Filmi TV (1994)
 • Ishulli i Njeriut të Vdekur - film TV (1996)
 • Nite Club Confidential - Filmi TV (1996)
 • Gentlemen Prefer Blondes - Film TV (1998)
 • Teamo Supremo - Seri televizive (2007)
 • George Lopez - Serial i animuar televiziv - zë (2003)
 • Sabrina, The Bwitched - seri televizive, 3 episode (2002-2003)
 • Gratë e Ushtrisë - Konfliktet e Zemrës - film TV (2007)
 • Në zemër nuk mund të kontrolloj (Gjithmonë dhe Përgjithmonë), drejtuar nga Kevin Connor - Filmi TV (2009)
 • Shimmer and Shine - Seri TV (2016)

Aktorë italianë të zërit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Rita Savagnone në një udhëtim në fund të detit
 • Rosetta Calavetta në Gruaja e Panjohur
 • Ada Maria Serra Zanetti në Magjistare për dashuri (rr. 1)
 • Rossella Izzo në Magjistare për dashuri (rr. 2-5)
 • Paila Pavese në Sabrina, jeta e një magjistareje
 1. ^ IMDB
 2. ^ Jeannie Bottles