Jump to content

Aydın Doğan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Doğan në hapjen e Trump AVM

Aydın Doğan (lindi më 15 prill 1936) është një miliarder, biznesmen, sipërmarrës, filantrop dhe investitor turk - më i njohur si themeluesi i Doğan Holding, një nga konglomeratet më të mëdha të Turqisë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Doğan lindi në Kelkit, një qytezë në Provincën Gümüşhane. Doğan shkoi në shkollën fillore dhe të mesme në Kelkit dhe mbaroi shkollën e mesme në Erzinxhan. Midis viteve 1956-60, ai ndoqi Akademinë e Ekonomisë dhe Tregtisë në Stamboll (më vonë për t'u bërë Universiteti Marmara). Atje, ai u bë drejtuesi i Komunitetit Studentor.

Në vitin 1959, ai regjistroi biznesin e tij në zyrën e taksave në Mecidiyeköy dhe filloi pajisjet e tij profesionale të tregtimit të jetës, si dhe automjetet e pasagjerëve dhe të tjera tregtare.

Nga një kompani e vogël me vetëm tre punonjës në vitin 1961, ai krijoi një nga konglomeratet më të mëdha të Turqisë me mbi 13,000 punonjës të drejtpërdrejtë dhe një 12,000 punësim shtesë përmes kompanive që shërbenin në bizneset e Doğan Holding.

Doğan Holding u bë një botues me blerjen e gazetës së përditshme Milliyet në vitin 1979. Me shtimin e gazetës së përditshme prestigjioze Hürriyet në vitin 1994, ai intensifikoi praninë e tij në media. Midis 1986 dhe 1996, ai shërbeu si drejtuesi i Shoqatës së Botuesve të Gazetave Turke. Në vitin 2004, Doğan u bë nënkryetari i parë turk i zgjedhur i Shoqatës Botërore të Gazetave.

Doğan Media Holding ai përfshin gazetat Posta, Hürriyet, Radikal, Fanatik dhe Turkish Daily News, dhe 21 kanale televizive në Turqi dhe jashtë saj.[1]

Sot, Doğan Holding është aktive në fushat e energjisë, medias, industrisë, tregtisë dhe turizmit. Në vitin 2016, Doğan Holding prodhoi një fitim prej 310 milion dollarë amerikanë dhe është mbledhësi më i madh i të ardhurave nga reklamat në media në Turqi.[2]

Filantropi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai themeloi Fondacionin e tij Aydın Doğan në vitin 1996, duke sjellë aktivitete sociale, kulturore, edukative të Doğan Holding nën të njëjtën umbrellë. Deri më tani, tetë shkolla dhe një kompleks i madh sportiv janë ndërtuar dhe emëruar pas tij dhe anëtarëve të tjerë të familjes. Ndërsa përqendrohet kryesisht në arsim, fondacioni gjithashtu është i përfshirë në organizimin e konferencave, konventave dhe seminareve kombëtare dhe ndërkombëtare për çështje ekonomike, sociale, kulturore dhe shkencore.

Si pjesë e veprimtarive të tij shoqërore dhe kulturore, fondacioni zhvillon edhe konkurse kombëtare dhe ndërkombëtare, siç janë Çmimi Aydın Doğan dhe Konkursi Ndërkombëtar i Kartonave Aydın Doğan, më i madhi në botë dhe më i respektuari në këtë fushë.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai doli në pension si kreu i Doğan Holding më 1 janar 2010, duke ia dorëzuar postin vajzës së tij, Arzuhan Doğan Yalçındağ, e cila ishte kryetare e kanalit televiziv Kanal D dhe që shërben gjithashtu si kryetare e Shoqatës së Industrialistëve dhe Biznesmenëve të Turqisë (TÜSİAD), një shoqatë për biznesmenë në Turqi. Aktualisht Begümhan Doğan Faralyalı është kryetarja e Doğan Holding. Aydın Doğan vazhdon të jetë presidenti nderi i firmës mbajtëse.

Doğan, me një vlerë 1 miliardë dollarë amerikanë, është një nga njerëzit më të pasur në Turqi. Ai është i martuar me Sema Doğan dhe ka katër fëmijë dhe shtatë nipër e mbesa.

Të gjitha vajzat e tij marrin pjesë aktive në drejtimin e bizneseve Doğan Holding si publike ashtu edhe private si kryetare të bordeve përkatëse.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Aydın Doğan holdingin başkanlığını bıraktı". NTV-MSNBC (në turqisht). 2009-12-30. Marrë më 2010-01-01.
  2. ^ http://www.doganholding.com.tr/_files/en/financial-report/Dohol_Eng_report_30_September_2016_final.pdf