Miami Vice

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Miami Vice
MiamiVice.jpg
Zhanri Crime drama
Krijuar nga Anthony Yerkovich
Aktrojnë Don Johnson
Philip Michael Thomas
Michael Talbott
Olivia Brown
Saundra Santiago
Edward James Olmos
John Diehl (S1-3)
Gregory Sierra (S1)
Kompozitori i intros Jan Hammer
Intro Miami Vice Theme
Ending theme Miami Vice Theme
Kompozitor(ët) Jan Hammer (S1-4)
Tim Truman (S5)
Shteti Shtetet e Bashkuara
Gjuhë(t) Angleze
Sezone 5
Episode 111
Prodhimi
Producent(ët) ekzekutiv Michael Mann
Co-producent(ët) ekzekutiv Dick Wolf (S4)
Robert Ward (S5)
Richard Brams (S5)
Producent(ët) John Nicolella (S1-2)
Vendndodhje(t) Miami, Floridë
Kohëzgjatja 48 minuta + 3 epizoda me 96 minuta
Transmetimi
Programi origjinal NBC, USA Network
Formata e audios Stereo
Transmetimi i parë 28 shtator 1984 – 25 janar 1989
Lidhje të jashtme
Faqja zyrtare
Faqja në IMDb
Faqja në TV.com

Miami Vice është serial televiziv amerikan i prodhuar nga Michael Mann për NBC. Seriali u bë i famshëm për shkak të integrimit dhe përdorimit të madh të muzikës dhe efekteve vizuale për tregimin e një ngjarjeje. Protagonistë të serialit ishin Don Johnson dhe Phillip Michael Thomas të cilët e luanin rolin e dy Metro-Dade police detektivëve që punonin fshehtas në Miami. Seriali pati pesë sezona të cilat u transmetuan në NBC gjatë viteve 1984 - 1989.

Për dallim nga serialiet standarde "police procedurals", Miami Vice u shtri gjerë në kulturën dhe muzikën New Wave. Miami Vice njihet si seriali televiziv më influencues i të gjitha kohërave. Revista People deklaroi se Miami Vice "ishte seriali i parë që u paraqit si serial i ri dhe ndryshe që kur u shpik televizori me ngjyra". Seriali momentalisht është duke u transmetuar në kanalet Sleuth (Shtetet e Bashkuara), MBC Action (Bota Arabe), Men & Motors (Britania e Madhe), Viasat 4 (Norvegji), dhe TV7 (Bullgari). Në shkurt të vitit 2008, NBC filloi t'i postojë epizodet e Miami Vice online çdo të mërkure, me mundësi shkarkimi me pagesë.

Michael Mann e bëri edhe filmin e bazuar në këtë serial i cili u lansua më 28 korrik 2006.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]