Jan Hammer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jan Hammer
Jan Hammer 4.jpg
Informacione
Lindja (1948-04-17) 17 Prill, 1948 (73 vjeç)
PrejardhjaPragë, ish-Çekosllovaki
ZhanriJazz fusion
synthpop
pop rock
Instrument(e)Tastierë
Bateri
Vite aktiv1968 — prezent
Bashkëpunim(e) meMahavishnu Orchestra, Jeff Beck, Al Di Meola, Carlos Santana, Stanley Clarke, Billy Cobham, Mick Jagger, Steve Lukather, John Abercrombie, The Freelance Hellraiser, Tommy Bolin, Elvin Jones, Elvin Jones, Glen Moore, Tony Williams, Mick Jagger, James Young, Clarence Clemons
Webfaqja
www.janhammer.com

Jan Hammer (i lindur më 17 prill 1948Pragë, ish-Çekosllovaki, sot pjesë e Republikës Çeke) është kompozitor, pianist dhe sintisajzerist. Me kompozimet e tij që i ka bërë për serialin e famshëm të viteve të '80-ta Miami Vice ai ka fituar disa Grammy Awards. Ai është gjithashtu i njohur për luajtjen e tastierës në bendin Mahavishnu Orchestra. Hammer ka bashkëpunuar me shumë emra të famshëm të kohës, si Jeff Beck, Al Di Meola, Mick Jagger, Carlos Santana, Stanley Clarke, Neal Schon, Steve Lukather, Elvin Jones, etj. Ai ka kompozuar muzikë për 14 programe televizive, 90 epizode të Miami Vice, dhe 20 epizode për serialin e famshëm britanik Chancer.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Solo albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me Mahavishnu Orchestra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me Al Di Meola[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me Jeff Beck[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]