Jump to content

Don Johnson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Don Johnson
U lind në (1949-12-15) 15 dhjetor 1949 (74 vjeç)
KombësiaAmerikan
TitulliDon Johnson në vitin 1989

Don Johnson (i lindur si Donnie Wayne Johnson15 dhjetor 1949) është aktor amerikan i njohur për rolet e tij në seriale dhe filma. Roli i parë i Johnson ishte në filmin e vitit 1970 The Magic Garden of Stanley Sweetheart, por suksesi dhe fama e tij ia filluan në vitin 1984 kur atij iu dha roli kryesor në serialin e famshëm, Miami Vice. Ai gjithashtu e luajti rolin kryesor në serialin e viteve 1990, Nash Bridges. Johnson është fitues i çmimeve Golden Globe (për rolin e tij në Miami Vice), APBA Offshore World Cup, dhe e ka fituar yllin e tij në Hollywood Walk of Fame. Përpos aktrimit, Johnson është edhe këngëtar, këngëshkrues, dhe producent.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Emri i filmit Roli
1970 The Magic Garden of Stanley Sweetheart Stanley Sweetheart
1971 Zachariah Matthew
1973 The Harrad Experiment Stanley Cole
1973 Kung Fu
1974 Lollipops and Roses
1974 A Boy and his Dog Vic
1975 Return to Macon County Harley McKay
1976 Law of the Land
1977 The City Sergeant Brian Scott
1977 Trial Marriage
1977 Cover Girls
1978 Swan Lake Beno (verzioni anglez)
1978 Pressure Point
1978 Ski Lift to Death Mike Sloan
1978 The Two-Five
1978 Katie: Portrait of a Centerfold
1978 First, You Cry
1979 Tales of the Unexpected
1979 Amateur Night at the Dixie Bar and Grill
1979 The Rebels
1980 Soggy Bottom, USA Jacob Gorch
1980 From Here to Eternity
1980 Beulah Land
1980 Revenge of the Stepford Wives
1981 Elvis and the Beauty Queen Elvis Presley
1981 The Two Lives of Carol Letner
1982 Melanie Carl
1984 - 1989 Miami Vice Det. James "Sonny" Crockett
1985 Cease Fire Tim Murphy
1985 The Long Hot Summer Ben Quick
1987 G.I. Joe: The Movie Lt. Falcon
1988 Sweet Hearts Dance Wiley Boon
1989 Dead Bang Jerry Beck
1990 The Hot Spot Harry Madox
1991 Harley Davidson and the Marlboro Man Marlboro
1991 Paradise Ben Reed
1993 Born Yesterday Paul Verrall
1993 Guilty as Sin David Edgar Greenhill
1995 In Pursuit of Honor Sgt. John Libbey
1996 - 2001 Nash Bridges Nash Bridges
1996 Tin Cup David Simms
1998 Goodbye Lover Ben Dunmore
2003 Word of Honor Lt. Benjamin Tyson
2005 Just Legal Grant H. Cooper
2007 Moondance Alexander Dante
2007 Super Bowl XLI
2008 Lange Flate Ballær 2 Admiral Burnett
2009 A Good Old Fashioned Orgy -
2010 Born to be a Star -
2010 When in Rome -
2010 Machete Lt. Von Jackson
2010 - 2012 Eastbound & Down Eduardo Sanchez Powers
2011 A Good Old Fashioned Orgy Babai
2011 Bucky Larson: Born to Be a Star Miles Deep
2012 Django Unchained Spencer "Big Daddy" Bennett

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shpërblimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Don Johnson – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale