Jump to content

Machete

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Machete e vjetër nga Amerika Latine

Machete (Shqiptimi spanjisht: [maˈtʃete]) është një teh i gjerë që përdoret ose si një vegël si një sëpatë, ose në luftime si një shpatë e shkurtër. Thika është tipike 32.5 deri 45 centimetra (12.8 deri 17.7 inç) e gjatë dhe zakonisht nën 3 milimetra (0,12 inç) e trashë.

Agustín Cruz Tinoco duke përdorur machete për të gdhendur drurin

Në vende të ndryshme tropikale dhe subtropikale, machete përdoret shpesh për të prerë nën tokën e pyjeve të shiut dhe për qëllime bujqësore (p.sh. prerja e kallam sheqerit).[1] Përveç kësaj, në Amerikën Latine një përdorim i zakonshëm është për detyra të tilla shtëpiake, si prerja e produkteve ushqimore të mëdha në copa - aq sa përdoret një heqëse - ose për të kryer detyra të prerjes së papërpunuar, siç është bërja e dorezave të thjeshta prej druri për mjete të tjera. Është e zakonshme të shohësh njerëz që përdorin machete për punë të tjera, të tilla si ndarja e kokosit të hapur, puna në oborr, heqja e degëve dhe bimëve të vogla, copëtimi i ushqimit të kafshëve dhe pastrimi i shkurreve.[1]

Machete shpesh konsiderohen mjete dhe përdoren nga të rriturit. Sidoqoftë, shumë shoqëri dhe kultura gjahtarësh-mbledhës që mbijetojnë përmes bujqësisë ekzistenciale fillojnë të mësojnë foshnjat të përdorin mjete të mprehta, përfshirë machetes, para ditëlindjeve të tyre të para.[2]

Për shkak se machete është e zakonshme në shumë vende tropikale, shpesh është arma e zgjedhjes për kryengritjet. Për shembull, Ushtria Popullore Boricua quhet jozyrtarisht macheteros për shkak të punëtorëve që funksionojnë në mashtrime të fushave të kallam sheqerit të Porto Rikos.[3]

Shumë nga vrasjet në gjenocidin Ruandan të vitit 1994 u kryen me machete,[4] dhe ato ishin arma kryesore që përdorej nga milicitë Interahamwe atje. Machete ishin gjithashtu një mjet dhe armë dalluese e Tonton Macoute Haitian.

Më 1762, Mbretëria e Britanisë së Madhe pushtoi KubënBetejën e Havanës, dhe guerilët fshatarë të udhëhequr nga Pepe Antonio, një këshilltar i Guanabacoa, përdorën machete në mbrojtjen e qytetit.[5] Machete ishte gjithashtu arma më ikonike gjatë luftërave të pavarësisë në atë vend (1868-1898), megjithëse pa një përdorim të kufizuar të fushës së betejës.[6] Carlos Manuel de Céspedes, pronar i rafinerisë së sheqerit La Demajagua afër Manzanillo, liroi skllevërit e tij më 10 tetor 1868. Ai vazhdoi t'i udhëheqë ata, të armatosur me machete, në rebelim kundër qeverisë spanjolle.[7] Sulmi i parë i kalorësisë duke përdorur machete si armë parësore u krye më 4 nëntor 1868 nga Máximo Gómez, një rreshter i lindur në Republikën Dominikane, i cili më vonë u bë gjeneral i përgjithshëm i Ushtrisë Kubane.[8]

Machete ishte (dhe ende është) një armë anësore dhe mjet për shumë grupe etnike në Afrikën Perëndimore. Machete në këtë rol janë të referuara në Things Fall ApartChinua Achebe.[9]

Shumë personazhe fiktive e kanë përdorur atë si një armë në filmat horror dhe luftarak, më i njohur dhe famëkeq është Jason Voorhees, nga seria filmike E premtja e 13-të dhe John Rambo në serinë Rambo.

  1. ^ a b Franz, Carl; Rogers, Carl Franz, Lorena Havens, Steve; Havens, Lorena (11 dhjetor 2012). The People's Guide to Mexico (në anglisht). Avalon Travel Publishing. fq. 277–278. ISBN 978-1-61238-049-0.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
  2. ^ Day, Nicholas (9 prill 2013). "Give Your Baby a Machete". Slate (në anglisht). Marrë më 19 prill 2013.
  3. ^ Martin, Gus (15 qershor 2011). The SAGE Encyclopedia of Terrorism, Second Edition (në anglisht). SAGE Publications. fq. 490. ISBN 978-1-4129-8016-6.
  4. ^ Verwimp, P. (2006). "Machetes and Firearms: the Organization of Massacres in Rwanda". Journal of Peace Research (në anglisht). 43 (1): 5–22. doi:10.1177/0022343306059576.
  5. ^ Ponce, Mildrey (2007). "Why Did The English Take Over Havana?" (në anglisht). Cuba Now. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2014. Marrë më 22 qershor 2020.
  6. ^ Tone, John Lawrence (2006). "Chapter 10: Mal Tiempo and the Romance of the Machete". War and Genocide in Cuba, 1895–1898 (në anglisht). University of North Carolina Press. fq. 126–127. ISBN 978-0-8078-3006-2.
  7. ^ Gravette, A G (28 shtator 2007). "Chapter 7: The Southern Peninsula". Cuba (në anglisht) (bot. 5). New Holland Publishers. fq. 106. ISBN 978-1-84537-860-8.
  8. ^ "Major General Máximo Gómez Báez". Revolutionary Armed Forces (në anglisht). Gobierno de la Republica de Cuba. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 6 shkurt 2009.
  9. ^ "Plot Overview". Things Fall Apart (në anglisht). SparkNotes. Marrë më 6 shkurt 2009.