Jump to content

John Rambo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sylvester Stallone si John Rambo në filmin Rambo III (1998)

John James Rambo (lindi më 6 korrik 1947) është një personazh imagjinar në serinë Rambo.[1] Ai u shfaq për herë të parë në romanin e vitit 1972 First Blood nga David Morrell, por më vonë u bë më i famshëm si protagonist i serisë së filmit, në të cilin u interpretua nga Sylvester Stallone. Portretizimi i personazhit e bëri që Stallone të fitoj njohje të gjerë. Shprehja "Rambo" përdoret zakonisht për të përshkruar një person i pamëshirshëm, që nuk pranon urdhëra, përdor dhunë për të zgjidhur problemet, futet vetëm në situata të rrezikshme dhe është jashtëzakonisht i ashpër, i zhurmshëm, i papërpunuar dhe agresiv.

Sipas të gjitha filmave, emri i plotë i Rambos është John James Rambo. Ai lindi më 6 korrik 1947 në Bowie, Arizona, tek një baba amerikan vendas, Reevis Rambo dhe një nënë gjermane Helga Rambo (siç tregohet në varret në fermën e Rambos, Rambo: Last Blood). Rambo është i krishterë. Mbesa e John është gjithashtu e njohur, Shirlene. Rambo u regjistrua në ushtrinë amerikane në moshën 17 vjeç, më 6 gusht 1964, megjithëse ai deklaron në ai u "dërgua në Vietnam". Pasi ai u diplomua në Shkollën e Mesme të Rangeford më 1965, shërbimi i tij ushtarak filloi në janar 1966. Rambo u vendos në Vietnamin e Jugut në shtator 1966. Ai u kthye në SHBA në vitin 1967 dhe filloi stërvitjen me Forcat Speciale të Ushtrisë AmerikaneFort Bragg, North Carolina nën tutelën e Kolonel Trautman.

Në fund të vitit 1969, Rambo u vendos përsëri në Vietnam si anëtar i një brigade SOG. Ai u bë pjesë e një njësie të patrullës së zbulimit me rreze të gjatë, e komanduar nga kolonel Trautman. Ekipi i Trautman mori emrin e kodit të Baker Team dhe zakonisht përbëhej nga tetë burra. Anëtarët e tjerë të njohur ishin Delmar Barry (një operativ i zi që u bë shpejt shoku më i mirë i Rambos), Joseph "Joey" Danforth (një mik tjetër i Rambos), Manuel "Loco" Ortega, Paul Messner, Delbert Krackhauer, Giuseppe "Grey Cunt" Colletta, dhe Ralph Jorgenson. Në një ngjarje që do të ndiqte Rambo për pjesën tjetër të jetës së tij, Danforth vdiq në krahët e Rambos pasi u plagos fatalisht nga një kuti e mprehtë e këpucëve ndërsa njësia e tyre ishte në pushim dhe në kohën e rikuperimit.

Gjatë një misioni në nëntor 1971 njësia e Rambos u sulmua në befasi nga forcat e NVA. Delmar, Rambo dhe disa anëtarë të tjerë të mbijetuar u kapën nga forcat e Vietnamit të Veriut afër kufirit kinez-vietnamez dhe u mbajtën në një kamp POW, ku shumë rob të tjerë amerikanë të luftës u burgosën dhe u torturuan vazhdimisht. Njësia e Rambos u shkatërrua gjatë mundimit, por Delmar dhe Rambo arritën të shpëtojnë nga robëria në maj të vitit 1972. Me kërkesën e tij Rambo u ri-vendosi menjëherë pas kësaj. Në një moment në karrierën e tij ushtarake ai gjithashtu mori trajnime për helikopterët fluturues. Rambo më në fund mori praninë e tij zyrtare ushtarake më 27 shtator 1974.[2] Rendi i tij i fundit nuk dihet, por, duke gjykuar nga shenjat e kryqëzuara (oficerët) mbi xhaketën e uniformës së tij të Armatës Alpha Dress Green, është e sigurt të supozohet se ai ishte ose një toger i parë ose kapiten.

Pas kthimit të tij në Shtetet e Bashkuara, Rambo zbuloi se shumë civilë amerikanë i urrenin ushtarët që ktheheshin nga Vietnami, dhe ai pretendoi se ai dhe ushtarët e tjerë që ktheheshin ishin subjekt i poshtërimit dhe sikletit nga "hipitë" e luftës, të cilët hidhnin mbeturina në to, i quajtur ata "vrasës të foshnjës", dhe i përjashtoi ata nga shoqëria. Përvojat e tij në Vietnam dhe në shtëpi kthyen në një rast ekstrem të çrregullimit të stresit posttraumatik. Në të njëjtën kohë, pyetjet e brendshme të vetë-identitetit dhe reflektimit kishin filluar të bënin Rambo të zhytej në shoqëri sesa të trajtonte situata të vështira në një mënyrë "të civilizuar". First Blood mbledh nga kjo pikë.

  • Aventurat e Rambos – Bazuar në serinë Rambo. E publikuar më 1986
  • Rambo III – Bazuar në Rambo III. E publikuar më 1988
  • Rambo – Bazuar në serinë Rambo. E publikuar më 1989
  1. ^ "Rambo's Right-wing Revisions" (në anglisht). The Los Angeles Times. Marrë më 2010-12-30.
  2. ^ "John Rambo (Character)" (në anglisht). IMDb. Arkivuar nga origjinali më 15 tetor 2007. Marrë më 24 prill 2020.