Nur Fettahoğlu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Nur Fettahoğlu
U lind në
Asije Nur Fettahoğlu

12 nëntor 1980
Shtetësia
  • Turke
  • Gjermane
ArsimiUniversiteti Haliç
Profesioni
  • Aktore
  • Prezantuse tevelizioni
  • Dizajnere
  • Modele
Vite aktiviteti2007–
Vepra të shquara
Muhteşem Yüzyıl si Sulltanesha Mahidevran
Gjatësia1.69 m (5 ft 7 in)
Fëmijë1
ÇmimetBIAF Award for Best International Actress in Payitaht Abdülhamid

Asije Nur Fettahoğlu (lindur më 12 nëntor 1980) është një aktore, modele, prezantuese televizive dhe stiliste turko-gjermane e njohur për interpretimin e personazheve të shumta në disa filma dhe seri televizive, duke përfshirë rolin e saj si Sulltanesha Mahidevran në Muhteşem Yüzyıl.

Fettahoğlu lindi në vitin 1980 nga Fatma dhe Sinan Fettahoğlu si një nga pesë fëmijët e tyre në Duisburg, Gjermania Perëndimore. Familja e saj është nga Rize e Turqisë. Pas rëniesPerandorisë Osmane, familja e saj atërore me origjinë turke emigroi nga Kreta. Gjatë Jugosllavisë, me familjen e saj amë shqiptare nga Kosova, më vonë migruan në Rize. Shkollimi i saj ishte në shkollën e mesme Beshiktash dhe më pas shkoi në Universitetin Haliç dhe u diplomua për dizajn mode. Ajo punoi për një kohë si spikere televizive për lajmet financiare në kanalin Sky Türk.

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]