Sulejmani i Madhërishëm (serial)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Informacione mbi serialin
Sulejmani i Madhërishëm.jpg
Titulli shqip: Sulejmani i Madhërishëm
Titulli origjinal: Muhteşem Yüzyıl
Shteti i prodhimit: Turqi
Viti i prodhimit:
(Vitet e prodhimit):
20112014
Kohëzgjatja e një episode: rreth 90 minuta
Episode: 139
Gjuha origjinale: Turqisht
Intro: Fahir Atakoglu
Aytekin Ataş
Soner Akalin
Studio / Prodhuesi(t): Show TV, Star TV
Krijuesi(t):
Zhanri: Dramë Historike
Transmetimi i parë në TV: 5 janar 2011
Interpretojnë

Sulejmani i Madhërishëm (shqiptimi turqisht: [muhteʃem jyzjɯl], anglisht: Magnificent Century) është një tenelovele historike turke. Ajo u transmetua fillimisht në Show TV dhe pastaj u transferua në STAR TV në sezonin e tij të dytë. Ajo është e bazuar në jetën e Süleyman I (i njohur edhe si Sulejmani i Madhërishëm), sulltani më i gjatë mbretërimit të Perandorisë Osmane, dhe Hürrem (aka Roxelana), vajza skllave që u bë mbretëresha e tij.[1]

Ngjarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Shekulli Madhështor" i Osmanëve i referohet mbretërimit të Sulltan Sulejmanit të Madhërishëm dhe seritë dramatizojnë intrigat e haremit të tij dhe gjykatës. Shumica e incidenteve dhe veprimeve që ndodhin janë të bazuara në tregime imagjinare të Sulejmanit, osmanëve në veçanti dhe Sulltan dhe haremin e tij, por këto veprime ndodhin në kohë të caktuar të këtij mbretërimi. Në moshën njëzet e gjashtë, kur sundimi i tij filloi, Sultan Sulejmani kërkoi për të ndërtuar një perandori në këtë botë më të fuqishme dhe më të gjerë se të Aleksandrit të Madh të Maqedonisë dhe të merr osmanët e pamposhtur. Gjatë sundimit 46-vjeçar të tij, Sulltan Sulejmani u bë i njohur si luftëtari më i madh dhe kryetari i Lindjes dhe Perëndimit. Sulejmani i ri u ngjit në fron pas marrjes së lajmit të kurorëzimit të tij në një festë gjuetie në 1520. I pavetëdijshëm se ai do të hynte në një mbretërim që më vonë do të konsiderohej maja e sundimit osman, ai la pas bashkëshorten e tij Mahidevran dhe djalin e tyre të vogël, princin Mustafa, në pallatin e tij në Manisa, dhe, i shoqëruar nga miku i tij dhe shoku i ngushtë Pargali Ibrahim Pasha, mori rrugën për në Pallatin Topkapi në Stamboll. Ndërsa ata ishin në rrugë, një anije turke lundroi nga Krimea nëpër Detin e Zi, duke sjellë femra skllave të krishtera të rrëmbyera si dhurata për pallatin osman. Në këtë anije ishte Alexandra La Rossa, vajza e një prifti Ortodoks të Ukrainës, që e pa nënën e saj, babanë dhe dhëndrin vranë,kur u rrëmbye. Kjo vajzë e re, e cila kishte qenë e rrëmbyer nga familja e saj dhe shitur në pallatin osman si një skllave, do të bëhet Hyrrem (Roksolana), bashkëshorte që kështu mahnitur Sulltan Sulejmanin se ai mori hapin e paprecedent gati për të bërë gruan e tij. Ajo do të mbajë bijtë e saj dhe sundojë perandorinë e tij së bashku me të me anë të gjakderdhjes dhe intrigës. Kur Sulltan Sulejmani udhëhoqi perandorinë e tij, ai lejoi pasionin e tij të madh për Hyrremin, një ndikim të rëndë në pallatin e tij. Seritë televizive fokusohen në marrëdhëniet ndërmjet anëtarëve të familjes perandorake, sidomos pengesat romantike dhe rivaliteteve. Armiqësia mes Hyrrem dhe Mahidevran, dhe rritja e Hyrremit si favorite e Sulejmanit, ndërsa shtatzënë me djalin e tij, vjeshtën e saj nga pas lindjes së djalit favor të saj dhe kthimit të saj eventual të hirit, të sigurojë çështjen kryesore objektin e seri. Subplots rëndësishme përfshijnë dashurinë mes vezirit të lartë dhe një nga zonjat e familjes mbretërore dhe tensionin midis Evropës së krishterë dhe Perandorisë Osmane. Seriali ka xhiruar deri tani 3 sezona , ku gjate ketyre sezonave jane xhiruar 103 episode . Pritet qe seriali te xhiroje sezonin e katert dhe te fundit ku do te kemi kast te ri te aktoreve duke u zevendesuar aktorja Meryem Uzerli nga Vahide Perçin per ta simbolizuar kohen kur Sulltanesha Hyrrem plaket dhe femijet e saj rriten . Sezoni i katert do te kete 28 epizode duke u shfaqur 1 herë ne jave ne StarTv (Turqi) nga shtatori 2013 . Sezoni i fundit percaktohet me fatin dhe jeten e personazheve te serise ku shqyrtohet perpjekja per fron dhe aspersite mes vellezerve te mbetur. Sulltanesha Hyrrem do te krijoje plan me Rrustem Pashane (Vezirin e pare) per t'i krijuar kurth Princ Mustafase ku dhe vete Sulltani detyrohet qe ta vrase. Pastaj kuptohet qe Sulltaneshe Mahidervrani e ka kurdisur vrasjen e Princ Mehmetit (djali i madh i Sulltaneshe Hyrremit)ku pastaj sulltani e detyron qe ajo te largohet pergjithmone nga pallati i Topkapise dhe e dergojne ne Bursa dhe aty jeton e varfer deri ne vdekje . Ne ato kohe zhvillohet lufta mes Princ Bejazitit dhe Princ Xhihangirit ku edhe e vrasin njeri tjetrin ne luften e shpallur nga vete ata dy ne Mohaç . Sulltaneshe Hyrremi fillon te çmendet pas lajmit te vrasjes se dy djemve te saj dhe e kaplon nje semundje dhe gradualisht dobesohet ku edhe vdes shtate vite para Sulltan Sulemanit i cili bie ne dhimbje te thelle dhe urdheron te ndertohet xhamia madheshtore ne emer te Sulltaneshes Hyrrem . Ne fund te seralit , fronin e merr Princ Selimi dhe vazhdon sulltanatin e tij bashke me Sulltaneshen Nurbanu. Mendohet se seriali do vazhdoj edhe me mbreterimin e Selimit. Ai mendohet te luhet nga aktori Kivanç Tatlitug.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Fowler, Suzanne (20 mars 2011). "Magnificent Century divides Turkish TV viewers over the life of Suleiman". The Observer. Marrë më 2011-03-20. Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 15 gusht 2014. Marrë më 28 gusht 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)