Omer Vrioni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Omer Vrioni

Omer Vrioni (i njohur në greqisht si Ομέρ Βρυώνης, Omer Vryonis) ishte udhëheqës osmane në luftën kundër Kryengritjes Greke për Pavarësi.

Jeta e hershme[redakto | përpunoni burim]

Omer Vrioni ishte shqiptar nga fshati Vrioni afër Beratit, me një histori të dalluar në betejat në Egjipt kundër Napoleonit.[1] Kur Ali Pasha u revoltua kundër Portës së Lartë, Omeri ishte thesarit i tij. Ai fillimisht urdhëroi ushtrinë ngarkuar të mbrojë hyrjen lindore të Janinës, por më pas hyri në një marrëveshje me Ismail Pashën, komandanti i përgjithshëm i atëhershme të forcave të Sulltanit, tërhoqi ushtrinë e tij në këmbim të pashallëkut të Beratit [2].

Pas vdekjes së Ali Pashës, Omeri ishte mes komandantëve të cilët u dërguan nga Hurşid Ahmed Pasha, komandanti i përgjithshëm, për të shtypur Kryengritjen Greke e cila kishte shpërthyer në mars 1821. Më 24 prill, 1821, ai i mposhti grekët në Betejën e Alamanës, ndërsa komandantin e tyre Athanasios Diakos, e ekzekutuan. Avancimi i Vrioni-t u ndalua përkohësisht nga Odysseas Androutsos, i cili me një grusht të vogël njerëzish, i shkaktoi dëme të mëdha atij në Betejën e Gravias më 8 maj, 1821.

Rrethimi  i Mesollonjës[redakto | përpunoni burim]

Vonë në vitin 1822, ai dhe Mehmed Reshid Pasha i bashkuan forcat për të rrethuar qytetin Mesollonja. Qyteti ishte plotësisht i rrethuar më 25 tetor, dhe mund të kishte rënë, nëse Osmanë tentonin një sulm të menjëhershëm. Ashtu si ishte, Vrioni preferonte të marrë qytetin e strategjik të rëndësishëm të paprekur, dhe u drejtua negociatave, kundër opsionit të Mehmed Reshid dhe Yussuf Pashës. Grekët e rrethuar përfituan nga negociatat, duke i zvarritur ato deri më 8 nëntor, kur ato morën përforcime nga deti, në atë pikë kur ato refuzuan të negocionin më tej. Rrethimi filloi me zell, dhe dy pashallarët planifikuan sulmin e tyre kryesor për natën e Krishtlindjeve, 24 dhjetor, duke llogaritur se grekët do të kapen në befasi. Plani u zbulua nga mbrojtësit, dhe sulmi dështoi. Gjashtë ditë më vonë, u hoq rrethimi.

Karriera e mëvonshme[redakto | përpunoni burim]

Si rezultat i këtij dështimi, antagonizmi ndërmjet Omer Vrionit dhe Mehmed Reshid-it u përshkallëzuan, si rezultat ai u tërhoq nga Porta në vitin 1824, atëherë kur ai u emërua komandant në Maqedoni. Gjatë Luftës të mëvonshme Ruso-Turke të vitit 1828, ai udhëhoqi një ushtri të fortë prej 20,000 trupash në një përpjekje të pasuksesshme për të çliruar Rrethimin e Varnës.

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Finlay, p. 89.
  2. ^ Finlay, pp. 95-96.

Burimet[redakto | përpunoni burim]