Jump to content

Mesollonja

Coordinates: 38°23′0″N 21°26′0″E / 38.38333°N 21.43333°E / 38.38333; 21.43333
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

38°23′0″N 21°26′0″E / 38.38333°N 21.43333°E / 38.38333; 21.43333

Mesollonjë
Μεσολόγγι
Qyteti
Popullsia
 • Gjithsej18,121
{{{postal_code_type}}}
302 00
TargatΜΕ
Faqja zyrtarehttp://www.messolonghi.gr/

Mesollonjë ose Mesolongji (greqisht Μεσολόγγι) është një qytet në Greqi. Mesollonja bën pjesë në njësinë Etolia-Akarnaniaperiferisë Greqia Perëndimore. Qyteti ka një popullsi prej 18.121 banorësh (regjistrimi 2001) dhe sipërfaqe 151.889 km². Mesollonja është kryeqëndra e periferisë Etolia-Akarnania dhe është qyteti i tretë i madh në të.