Jump to content

Kaan Urgancıoğlu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kaan Urgancıoğlu
U lind në8 maj 1981[1]
KombësiaTurk
ArsimiUniversiteti Marmara[1]
ProfesioniAktor
Vite aktiviteti2002–present

Kaan Urgancıoğlu (lindi më 8 maj 1981) është aktor turk,

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kaan Urgancıoğlu ka lindur më 8 maj 1981 në Izmir, Turqi. Babai i tij është turk, kurse nëna e tij është shtetase turke me prejardhje shqiptare dhe siriane.[2] Shkollën e mesme e kreu në Turqi, kurse shkollën e lartë në Amerikë. Pasi kishte diplomuar nga shkolla e lartë, ai ishte kthyer në vendlindje në vitin 2000 në Stamboll. Ai filloi të studiojë kinema sikurse arsimimin në universitet.[3] Diplomoi pas 7 vitesh.<[3] Më 2002, akoma pa mbaruar universitetin, filloi të punonte si aktor. Më 2008, shkoi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku studioi aktrimin atje për 6 muaj. Më së miri njihet për luajtjen e rolit të Emir Kozxhuollut në serialin turk Kara Sevda.[3]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma
Viti Titulli Roli Shënime
2005 Ispanaktan Nağmeler
2006 İlk Aşk Arif Ege
2008 Son Ders: Aşk ve Üniversite Ulash Atilla
2009 Büşra Titrek
Peşpeşe Harun
2014 Panzehir Mehmet Korkut
2015 Uzaklarda Arama Tajfun
2023 Operation Fortune: Ruse de Guerre Casa
Televizion
Viti Titulli Roli Programi
2002 Karaoğlan Karaollan Kanal D
2003 Kampüsistan Tolga
2004 Avrupa Yakası Demir atv
2005 Yeniden Çalıkuşu Ali Star TV
Sessiz Gece Anël Show TV
Seni Çok Özledim Atesh Erturç Kanal D
2006 Ah Polis Olsam Zëvendëskomisar Nezih
2006 Azap Yolu Jigit atv
2007 Tutsak Mehmet FOX
2008 Limon Ağacı Kaan atv
2009 Ayrılık Deniz TRT 1
2010 Canım Ailem Talat atv
Dürüye'nin Güğümleri Umit Star TV
2011 Bir Ömür Yetmez Eren
Leyla ile Mecnun Berkxhan TRT 1
2012 Düşman Kardeşler Mehmet Show TV
Son Tajfun atv
Acayip Hikayeler Alper Star TV
2013 A.Ş.K. Xhan Kanal D
2014-2015 Filinta Otto Petrovic TRT 1
2015-2017 Kara Sevda Emir Kozxhollu Star TV
2021-duke vazhduar Yargı Ilgaz Kaya Kanal D
Seriale dhe filma Interneti
Viti Titulli Roli Platforma
2020-2021 Aşk 101 Kemal Netflix
2022 Sen Yaşamaya Bak Fırat
Së shpejti Sen Yaşamaya Bak 2

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c "Kaan Urgancıoğlu" (në turqisht).
  2. ^ "Özgür olmadığın ilişkiyi yaşama". Hürriyet (në turqisht). Babai i nënës sime ishin emigrantë sirianë, nga ana e nënës ishin emigrantë shqiptarë. Babai im është një vendas nga Tire, İzmir, Turqi.
  3. ^ a b c "Kaan Urgancıoğlu" (në turqisht).