Jump to content

Operation Fortune: Ruse de Guerre

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Operation Fortune: Ruse de Guerre
Regjia ngaGuy Ritchie
Shkruar nga
 • Ivan Atkinson
 • Marn Davies
 • Guy Ritchie
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaAlan Stewart
MontazhiJames Herbert
MuzikaChristopher Benstead

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë nga
Data e publikimit
4 janar 2023 (ndërkombëtar)
March 3, 2023 (Shtetet e Bashkuara)
7 prill 2023 (Mbretëria e Bashkuar)
Kohëzgjatja
114 minuta
Shtetet
 • Shtetet e Bashkuar
 • Mbretëria e Bashkuar
GjuhaAnglish
Buxheti$50 million[2]
Fitimi$36.9 million[3]

Operation Fortune: Ruse de Guerre është një film komedi aksion spiun i vitit 2023 me regji të Guy Ritchie dhe shkruar nga Ritchie, Ivan Atkinson dhe Marn Davies. Në film luajnë Jason Statham, Aubrey Plaza, Josh Hartnett, Cary Elwes, Bugzy Malone dhe Hugh Grant. Filmi flet për një spiun, Orson Fortune (Statham), i cili duhet të marrë një pajisje të vjedhur të teknologjisë së lartë përpara se një tregtar armësh t'ia shesë atë ofertuesit më të lartë.

Operation Fortune: Ruse de Guerre u shfaq në teatër në territoret ndërkombëtare më 4 janar 2023 dhe në teatër në Shtetet e Bashkuara më 3 mars. Është planifikuar të dalë në mënyrë dixhitale në Amazon Prime Video në Mbretërinë e Bashkuar më 7 prill.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një bandë mafiozësh ukrainas arrijnë të vjedhin një pajisje të njohur si "Vegla"; vlera e tij vlerësohet në miliarda dollarë. Qeveria britanike punëson Nathan Jasmine për të marrë Handle përpara se tregtari miliarder i armëve Greg Simmonds t'ia shesë atë ofertuesit më të lartë. Nathan punëson super-spiunin Orson Fortune për të udhëhequr një ekip të përbërë nga Sarah Fidel, JJ Davies dhe të tjerë. Ekipi udhëton për në Madrid, duke kërkuar korrierin që synon të transportojë hard diskun që përmban të dhënat nga Vegla.

Kërkimi i tyre ndërpritet nga një rival i Nathanit, i cili duket se është punësuar gjithashtu për të tërhequr Veglën. Sarah arrin të kopjojë së pari përmbajtjen e hard drive. Duke mësuar se Simmonds planifikon të organizojë një gala bamirësie në Kanë, ekipi vendos të depërtojë në të duke shantazhuar yllin e preferuar të filmit të Simmonds, Danny Francesco, për t'i ndihmuar ata të shpërqendrojnë Simmonds. Simmonds inkurajon Denin të kalojë pak kohë në vilën e tij turke në Antalia. Orson depërton në shtëpinë e mafias ukrainase për të hakuar kompjuterët e tyre, duke e maskuar atë si një grabitje. Qeveria britanike paralajmëron Nathan se Vegla është një AI i avancuar që mund të programohet për të mposhtur çdo sistem sigurie në botë.

Duke mësuar se shkëmbimi për Handle do të bëhet në Antalia, ekipi udhëton për në Turqi. Ndërsa Simmonds i tregon Dannyt kujtimet e tij, Orson dhe JJ gjurmojnë një nga nishanet e Simmonds në qeverinë turke. Orson, i maskuar si avokati i Simmonds, merr pjesë në shkëmbim dhe e finalizon atë, përpara se Majk dhe njerëzit e tij të ndërhyjnë, të vrasin pothuajse të gjithë dhe të vjedhin Handle - gjë që e bën të qartë se Majk ishte mashtrues dhe punonte i pavarur.

Pavarësisht nga problemet që ekipi i ka shkaktuar, Simmonds është i gatshëm të ndihmojë, sepse vjedhja e Dorezës së Mike i kushtoi Simmonds komisionin e tij. Ai u thotë atyre se blerësit ishin dy manjatë të bio-teknologjisë, Trent dhe Arnold, të cilët kanë grumbulluar ar dhe synojnë të përdorin Handle për të shkaktuar një kolaps financiar në mbarë botën. Duke u përballur me ta, Orsoni arrin të marrë Dorezën.

Doha, skuadrës i ofrohet një punë tjetër, por ata vendosin të shkojnë me pushime. Orson u thotë atyre se i ka përdorur të ardhurat nga grabitja në vilën e ukrainasve për të financuar filmin e ri të Danny.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skenari u shkrua nga Ivan Atkinson, Marn Davies, and Ritchie.[4] Prodhuar nga Miramax, projekti do të shpërndahet nga Lionsgate.[4][5] Në dhjetor 2020, Aubrey Plaza iu bashkua kastit.[6] Në janar 2021, kasti u përmbyll me Cary Elwes, Bugzy Malone dhe Josh Hartnett në rolet mbështetëse.[7][8][9][10] Në shkurt 2021, Hugh Grant iu bashkua kastit.[11]

Fotografia kryesore filloi më 14 janar 2021, me xhirimet e bëra në Antalia, Turqi, Farnborough dhe Katar.[7][12] I njohur më parë si Five Eyes (në lidhje me aleancën e inteligjencës), filmi u riemërua zyrtarisht Operation Fortune: Ruse de Guerre në shtator 2021.[13]

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arkë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga 13 marsi 2023, Operacioni Fortune: Ruse de Guerre ka fituar 5.7 milionë dollarë në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, dhe 31.2 milionë dollarë në territore të tjera, për një total prej 36.9 milionë dollarësh në mbarë botën.[3]

Në Shtetet e Bashkuara, filmi u publikua së bashku me Creed III dhe Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba -To the Swordsmith Village, ishte parashikuar të fitonte 3-6 milionë dollarë nga 2,150 kinema në fundjavën e hapjes.[14][2] Filmi fitoi 1 milion dollarë në ditën e parë, duke përfshirë 220,000 dollarë nga pamjet paraprake të së enjtes mbrëma. Ai vazhdoi të debutoi në 3.1 milion dollarë, duke përfunduar në vendin e shtatë.[15]

Përgjigje kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rotten Tomatoes, filmi ka një vlerësim të miratimit prej 51% bazuar në 125 komente, me një vlerësim mesatar prej 5.6/10. Konsensusi kritik i faqes thotë: "Operacioni Fortune nuk mund të vazhdojë me filmat më të mirë të aksionit modern, por ka fuqi të mjaftueshme zjarri për shikuesit që kërkojnë disa emocione të pakërkueshme."[16]Metacritic, filmi ka një rezultat mesatar të ponderuar prej 50 nga 100, bazuar në 31 kritikë, duke treguar "vlerësime të përziera ose mesatare".[17] Audienca e anketuar nga CinemaScore i dha filmit një notë mesatare "B+" në një shkallë A+ në F.[15]

John Li i Geek Culture i dha një vlerësim 7.4 nga 10 dhe vlerësoi komplotin, realizimin e filmit dhe veçanërisht personazhin e Statham duke thënë: "Fortune ndoshta nuk është personazhi më real që kemi parë në ekranin e madh. (ne nuk shikojmë filma spiunazhi për të besuar se super aftësitë e tyre ekzistojnë gjithsesi në jetën reale), por mund të vini bast se ai po rrjedh me karizëm."[18] Pat Brown i Slant Magazine i dha 1 nga 4 dhe shkroi: Duke premtuar, por duke dështuar për të dhënë personazhet shumëngjyrëshe dhe komplotin dredha-dredha, të rrezikshëm të një kaperi, Operation Fortune mund të jetë në vetvete një hile, por nuk është bindëse."[19]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Grobar, Matt (13 shkurt 2023). "'Operation Fortune: Ruse De Guerre': Lionsgate Sets Spring Release For Guy Ritchie Action-Comedy". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 shkurt 2023. Marrë më 14 shkurt 2023.
 2. ^ a b D'Alessandro, Anthony (2023-02-28). "'Creed III' Eyeing Franchise Title 3-Day Record Debut Of $38M-$40M – Box Office". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 2023-03-01.
 3. ^ a b "Operation Fortune: Ruse de guerre (2023)" (në anglisht). Marrë më 2023-03-14.
 4. ^ a b Kroll, Justin (3 shtator 2020). "Jason Statham And Guy Ritchie Reteam On Spy Thriller 'Five Eyes' For Miramax; STX Lands Worldwide Distribution Rights". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2021. Marrë më 23 korrik 2022.
 5. ^ Dela Paz, Maggie (29 shtator 2021). "Guy Ritchie's Jason Statham-Led Action Pic Unveils Title & Release Date" (në anglisht). Coming Soon. Arkivuar nga origjinali më 18 tetor 2021. Marrë më 11 tetor 2021.
 6. ^ Kroll, Justin (2 dhjetor 2021). "Aubrey Plaza Joins Jason Statham In Guy Ritchie's New Untitled Thriller". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 dhjetor 2020. Marrë më 23 korrik 2022.
 7. ^ a b D'Alessandro, Anthony (5 janar 2021). "'Five Eyes': Cary Elwes Boards Guy Ritchie Thriller". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 janar 2021. Marrë më 5 janar 2021.
 8. ^ Wiseman, Andreas (13 janar 2021). "Rapper Bugzy Malone Joins Jason Statham, Aubrey Plaza & Cary Elwes In Guy Ritchie Thriller; Shoot Begins Tomorrow In Doha, Qatar". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2021. Marrë më 23 korrik 2022.
 9. ^ D'Alessandro, Anthony (21 janar 2021). "Josh Hartnett Reteams With Guy Ritchie & Jason Statham For 'Five Eyes'". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2021. Marrë më 23 korrik 2022.
 10. ^ D'Alessandro, Anthony (21 janar 2021). "Hugh Grant In Talks For Guy Ritchie & Jason Statham's Latest STX & Miramax Thriller". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2023. Marrë më 23 korrik 2022.
 11. ^ Blyth, Antonia (3 shkurt 2021). "Hugh Grant Talks New Guy Ritchie Film 'Five Eyes' & Unlikely Season 2 Of 'The Undoing' After Golden Globes Nom". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2021. Marrë më 23 korrik 2022.
 12. ^ "Antalya'ya geliyorlar". Hürriyet (në turqisht). 8 janar 2021. Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2021. Marrë më 23 janar 2021.
 13. ^ Mendelsohn, Jon (28 shtator 2021). "Guy Ritchie's Newest Spy Film Starring Jason Statham and Aubrey Plaza Gets a Rename and Release Date". Collider (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2022. Marrë më 28 shtator 2021.
 14. ^ Robbins, Shawn (1 mars 2023). "Weekend Box Office Forecast: Creed III, Demon Slayer: To the Swordsmith Village, and Operation Fortune: Ruse de Guerre Kick Off A Promising March". Box Office Pro (në anglisht). Marrë më 3 mars 2023.
 15. ^ a b D'Alessandro, Anthony (5 mars 2023). "MGM's 'Creed III' $58M+ Franchise Record Opening A Gamechanger For Amazon Studios – Sunday Box Office". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 5 mars 2023.
 16. ^ "Operation Fortune: Ruse de guerre". Rotten Tomatoes (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2023-01-08. Marrë më 8 mars 2023.
 17. ^ "Operation Fortune: Ruse de guerre". Metacritic (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2023-01-11. Marrë më 8 mars 2023.
 18. ^ Li, John (22 janar 2023). "Geek Review – Operation Fortune: Ruse de Guerre". Geek Culture (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2023. Marrë më 22 janar 2023.
 19. ^ Brown, Pat (9 janar 2023). "'Operation Fortune: Ruse de Guerre' Review: An Indecisive Ruse". Slant Magazine (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2023. Marrë më 11 janar 2023.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]