Agim Cana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Agim Cana
Të dhënat vetjake
Datëlindja29 shtator 1956 (65 vjet
VendlindjaĐakovica, RS Serbia, RSF Jugosllavia
PozicioniMesfushor
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1975–1986Prishtina174(24)
1980–1981Vëllaznimi (huazim)23(5)
1986–1987Dinamo Zagreb0(0)
1987–1988Gençlerbirliği31(6)
1988–1989Samsunspor12(5)
1989–1990Montreux-Sports
Skuadra të menaxhuara
1997–2000Dardania Lausanne
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Agim Cana (lindi më 29 shtator 1956) është një ish-futbollist profesionist kosovar i cili ka luajtur si mesfushor. Ai përfaqësoi Jugosllavinë ndërkombëtarisht në nivel të të rinjve.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Agim Cana lindi në Đakovica, Jugosllavi (sot Gjakovë, Kosovë) më 29 shtator 1956, në një familje shqiptare kosovare.[1] Ai është babai i Lorik Canës. Ai ka nënshtetësi turke me emrin Alim Can.[2] Në vitin 2017 Cana bleu të gjitha veprimet e Vëllaznimit dhe u bë kryetar i klubit.

Karriera në klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ahim Cana ka luajtur për Prishtinën, Vëllaznimin, Dinamo Zagreb, Gençlerbirliği, Samsunspor, Montreux-Sports. Ai ishte një nga lojtarët e gjeneratës së artë të KF Prishtinës. Pasi doli në pension si lojtar, Agimi u transferua me familjen në Zvicër në vitin 1991, për t'i shpëtuar luftës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Lorik Cana, idhulli i një gjenerate". ASport.al. 11 tetor 2011. Arkivuar nga origjinali më 14 maj 2016. Marrë më 17 korrik 2015.
  2. ^ "Lorik Cana'nın Türk babası". Hurriyet.com.tr (në turqisht). Marrë më 17 korrik 2015.