Pakica kombëtare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Pakica kombëtare ose minoriteti është një grup i popullësisë së një shteti që dallohet nga shumica e popullsisë nga gjuha, zakonet, kultura dhe origjina.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "We're Jews, We're Not White, We Define Ourselves". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • "My mother is Native American, but I look white. My identity is more than my DNA". The Washington Post. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • "Race, Ethnicity, and Politics". In lieu of de jure segregation, various manifestations of de facto segregation persist to this day ... In contrast to de jure segregation, de facto segregation occurs as a result of social practices that, although not codified in law, have a similar outcome in terms of maintaining the separation of a minority group from the majority group. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)