Barış Arduç

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Barış Arduç
U lind në9 tetor 1987
KombësiaZviceran, Turk
ProfesioniAktor
Vite aktiviteti2011-prezent

Barış Arduç (lindi më 9 tetor 1987)[1] është një aktor turk lindur ne Zvicër me origjine shqiptare. Pas takimit me aktoren e teatrit Ayla Algan, ai filloi aktrimin profesional. Përparimi i tij erdhi me premierën e Kiralık Aşk (2015–2017). Përveç karrierës së tij televizive, ai është paraqitur edhe në fotografi në lëvizje. Me Kiralık Aşk Arduç është një fitues i dy çmimeve në Golden Butterfly TV Awards (2015 dhe 2016), ai kishte çmimet e Teatrit dhe Kinemasë së Familjes Sadri. Nga maji 2016, ai është gjithashtu një Ambasador i Mirësisë së Mirë për Shoqatën Jeta pa Kancer të Turqisë. Në mars 2017, ai fitoi çmimin GQ Turkey për "Kryesisht njeri i folur i vitit 2016".

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barış Arduç lindi në Scherzingen Zvicër, si fëmija i mesëm i agjentëve të pasurive të patundshme Gülay dhe Erol Arduç. Ai ka lindur në një familje me origjinë shqiptare.[2] Ai ka një vëlla më të madh, Onur dhe një vëlla më të vogël Mert. Në moshën 8 vjeç ai u transferua përgjithmonë në Turqi me familjen e tij dhe shkoi në shkollë në Sakarya dhe Gölcük. Për shkak të tërmetit në İzmit më 1999 që preku Gölçük, ai u detyrua të transferohej në Bolu me familjen e tij.[3] Pasi mbaroi shkollën e mesme dhe kaloi klasën e parë të shkollës së mesme, familja e tij u transferua në Stamboll ku vazhdoi shkollimin e mesëm.[4]

Pasi mbaroi shkollën e mesme, ai fitoi bursën e Akademisë së Sporteve të Universitetit ErciyesKajserit, por u kthye në Stamboll kur nuk mund të adaptohej në shkollë në vitin e parë.[4] Duke qenë i përfshirë në mënyrë aktive në sporte të tilla si noti, zhytjet, futbolli, basketbolli, hendbolli, ai u bashkua në Federatën e Sporteve Nënujore të Turqisë dhe punoi si roje në Şile për 8 vjet.[1] Më vonë, ai u takua me aktoren e teatrit Ayla Algan dhe studioi aktrimin.[5] Më pas ai ndoqi trajnimin teatral në Teatrin Sadri Alışık dhe filloi aktrimin profesional.[6]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2011–2014: Benim İçin Üzülme, Bugünün Saraylısı dhe filmat e kinemasë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arduç së pari mori role mbështetëse në vitin 2011 në serialet Küçük Hanımefendi, Dinle Sevgili dhe Pis Yedili. Më vonë në vitin 2012, ai portretizoi personazhin e Ahmet Avxhiollu në serialin e Benim İçin Üzülme i cili u shkrua dhe u drejtua nga Mahsun Kirmizigul dhe u xhirua në Hopa, Artvin. Karakteri i Arduç, një i ri që është një entuziast i sportit dhe dëshiron të luajë futboll në Trabzonspor, u shfaq vetëm në episodin e parë dhe më pas në ndeshjet në episodet e mbetura, por personazhi u pëlqye aq shumë sa që pas vdekjes së tij në seri u vu në tribunat e Trabzonspor në kujtesën e tij.[4]

Më vonë në vitin 2013, ai u bashkua në serialin Bugünün Saraylısı nga episodi i 5-të, një seri e bazuar në veprën e Refik Halid Karay dhe me regji nga Kudret Sabancı. Për dy sezone, ai portretizoi personazhin e biznesmenit Selim Bajraktar, i cili menaxhon pasuritë dhe kompanitë e një vajze të re të quajtur Ajshen Kaja, e mbijetuara e vetme e një grupi ndërmarrjesh dhe luhet nga Cansu Tosun.[7] Sezoni i parë i Bugünün Saraylısı përfundoi me 31 epizoda,[8] dhe sezoni i dytë i tij përfundoi pas 5 epizodesh për shkak të vlerësimeve të ulëta.[9][10]

Barış Arduç pati debutimin e tij të parë kinematik në filmin e Hakan Yonat Sadece Sen në të cilin luajti personazhin Emin në skenën e fundit.[7]

Në nëntor 2014, filmi Deliha u drejtua nga Hakan Algül, dhe Arduç luajti rolin e Shirinxheli Xhemil, një fotograf i bukur.[11][12]

2015–2018: Racon: Ailem İçin, Kiralık Aşk dhe Mutluluk Zamani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arduç kishte rolin e tij të parë drejtues në janar 2015 së bashku me Mehmet Aslantuğ, Hande Doğandemir dhe Tomris İncer në serialin Racon: Ailem İçin në të cilin portretizoi Tekin Atan, djalin e birësuar dhe konfidencën e personazhit të Mehmet Aslantuğ Kenan Korhan.[13] Për shkak të vlerësimeve të ulëta, seriali përfundoi pas 4 epizodesh.[14]

Në qershor 2015, Arduç u hodh në një rol kryesor përballë Elçin Sangu në serialin Kiralık Aşk, i cili u drejtua nga Metin Balekoğlu, Barış Yöş dhe Şenol Sönmez dhe u shkrua nga Meriç Acemi.[15] Arduç, i cili portretizoi një stilist të ri dhe të njohur të suksesshëm të këpucëve dhe një biznes të quajtur Omer Iplikçi, fitoi një bazë të shkëlqyeshme tifozësh në Lindjen e Mesme dhe fitoi shumë çmime.[16][17] Kiralık Aşk i cili filloi transmetimin në muajt e verës, shpejt u bë një nga seritë më të njohura dhe arriti sukses të jashtëzakonshëm brenda rrjeteve sociale.[18][19] Fragmentet e serisë në YouTube kanë miliona shikime.[17]

Barış Arduç u bë fytyra reklamuese e kompanisë Derimod në vitin 2015.[20] Klipi reklamues i cili tregoi Arduç me 6 gra të ndryshme në një kazino, u drejtua nga Ömer Faruk Sorak, përgatitur nga Alametifarika, dhe prodhuar nga Böcek Productions. Nihat Odabaşı e fotografoi për fushatën e reklamave e cila u nis nën moton "Derimod në këmbët e mia". Fushata e reklamimit zuri vendin e saj në televizione, tabela, faqe interneti dhe revista në tetor 2015.[21]

Në nëntor 2017, Arduç u hodh në një rol kryesor së bashku me Elçin Sangu në filmin Koha e Lumturisë / Mutluluk Zamanı, i cili u drejtua nga Şenol Sönmez.

2019-prezent: Kuzgun, Çukur, Kulüp dhe Alparslan: Büyük Selçuklu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shkurt të vitit 2019, Arduç u luajt në një rol kryesor në serialin dramatik Kuzgun si personazhi titullar Kuzgun i cili drejtohet nga Bahadır İnce. Ai portretizoi historinë e një burri që u kthye për hakmarrje pasi ishte larg për 20 vjet.[22] Më 12 mars 2020, u konfirmua se Arduç do të luaj në serialin dramatik Çukur, ku interpretonte Aras Bulut İynemli. Duke iu bashkuar serialit në sezonin e 3-të të tij, Arduç luan rolin e Arik Boke Erdenet, vëllai i vogël i Çagatajit.[23]

Barış Arduç portretizoi Fıstık Ĭsmail në serialin e Netflix, Kulüp (Klubi) në 2021.[24] Në korrik 2021, Akli Film, producenti i Uyanış: Büyük Selçuklu, njoftoi se Barış Arduç është i përfshirë në sezonin e dytë të Uyanış: Büyük Selçuklu që bazohet në jetën e sulltanëve selxhukë. Arduç portretizon rolin kryesor të Alp ArslanAlparslan: Büyük Selçuklu.[25]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film
Viti Titulli Roli Regjisori Shënimet
2014 Sadece Sen Emin Hakan Yonat Boyut Film
Deliha Xhemil Hakan Algül BKM Film
2017 Mutluluk Zamanı Mert Şenol Sönmez Limon Film
Serial
Viti Titulli Roli Regjisori/ët Shënimet
2011 Küçük Hanımefendi Xhenk Özer Kızıltan
Dinle Sevgili Hakan Irmak Çığ , Fulya Yavuzoğlu , Mehtap Köroğlu
Pis Yedili Sinan Süleyman Seçik Sezoni 1, epizodi 5; Roli mbështetës
2012 Benim İçin Üzülme Ahmet Avxhiollu Mahsun Kirmizigul, Serkan Birinci Roli mbështetës
2013 - 2014 Bugünün Saraylısı Selim Bajraktar Kudret Sabancı Roli mbështetës
2015 Racon: Ailem İçin Tekin Atan Mehmet Ada Öztekin Roli kryesor
2015 - 2018 Kiralık Aşk Omer Iplikçi Metin Balekoğlu, Barış Yöş, Şenol Sönmez Roli kryesor
2019 Kuzgun Kuzgun Xhebexhi/Adëvar Bahadır İnce Roli kryesor
2020 Çukur Arik Boke Erdenet Sinan Öztürk Roli mbështetës
2021- Alparslan Büyük Selçuklu Sultan Alparslan Çağatay Tosun Roli kryesor
Internet
Viti Titulli Roli Regjisori/ët Shënimet
2021- Kulüp Ismet Denizer Zeynep Günay Tan, Seren Yüce Roli kryesor / Netflix
Reklama
Viti Kompania Produkti Regjisori Shënimet
2015 Coca Cola-Türkiye Pije e ftohtë jo-alkoolike "Aklımdaki Yaz"
2015 Derimod Ayakkabı Ömer Faruk Sorak Böcek Yapım
2016 Garanti Bankası Banka Bora Egemen Markë tregtare
2016 Nike Dyqan veshjesh Dublimi, "Come Out of Nowhere"
2021 Turkcell GSM Operatörü me Melis Sezen
GoDaddy shërbimi i domenit të internetit
Peysel Elektronik

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c "Hürriyet Kelebek Ömür Gedik'in Barış Arduç ile Röportajı" (në turqisht). 30 nëntor 2014. Marrë më 30 nëntor 2014.
 2. ^ "Hürriyet Kelebek Hakan Gence'nin Barış Arduç ile röportajı". Hürriyet (në turqisht). 22 gusht 2015. Marrë më 22 gusht 2015.
 3. ^ "Barış Arduç GQ Türkiye dergisi röportajı" (në turqisht). 6 prill 2016. Arkivuar nga origjinali më 6 maj 2016. Marrë më 6 prill 2016.
 4. ^ a b c "Barış Arduç İstanbul Life Dergisi Röportajı". Habertürk (në turqisht). 18 janar 2016. Marrë më 18 janar 2016.
 5. ^ "Barış Arduç Akşam Gazetesi Röportajı". Akşam Newspaper (në turqisht). 27 prill 2014. Marrë më 27 prill 2014.
 6. ^ "Barış Arduç Cosmopolitan Dergisi Röportajı". Cosmopolitan (në turqisht). 1 mars 2015. Arkivuar nga origjinali më 4 shtator 2015. Marrë më 1 mars 2015.
 7. ^ a b "Barış Arduç Sabah Gazetesi Röportajı" (në turqisht). 28 prill 2014. Marrë më 28 prill 2014.
 8. ^ "Bugünün Saraylısı sezon finali yaptı". Hürriyet (në turqisht). 17 korrik 2014. Marrë më 17 korrik 2014.
 9. ^ "Bugünün Saraylısı final yapıyor". Hürriyet (në turqisht). 12 tetor 2014. Marrë më 12 tetor 2014.
 10. ^ "Bugünün Saraylısı dizisi için final kararı alındı" (në turqisht). 26 tetor 2014. Marrë më 26 tetor 2014.
 11. ^ "Deliha filmi 14 November'da vizyonda" (në turqisht). 18 gusht 2014. Marrë më 18 gusht 2014.
 12. ^ "Deliha filmi seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor". Hürriyet (në turqisht). 2 shtator 2014. Marrë më 2 shtator 2014.
 13. ^ "Racon: Ailem İçin dizisinin konusu ve oyuncu kadrosu" (në turqisht). 10 mars 2015. Marrë më 10 mars 2015.
 14. ^ "Racon: Ailem İçin erken final yapacak". Radikal (në turqisht). 21 mars 2015. Marrë më 21 mars 2015.
 15. ^ "Star Tv dizisi Kiralık Aşk'ın yayın tarihi belli oldu!" (në turqisht). 12 qershor 2015. Marrë më 12 qershor 2015.
 16. ^ "Kiralık Aşk dizisinin konusu ve oyuncu kadrosu" (në turqisht). 12 qershor 2015. Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2015. Marrë më 12 qershor 2015.
 17. ^ a b "Yeni Nesil Starımız Barış Arduç". GQ Türkiye (në turqisht). 1 prill 2016. Marrë më 1 prill 2016.
 18. ^ "Kiralık Aşk dizisinden rekor üstüne rekor" (në turqisht). 28 shtator 2015. Marrë më 28 shtator 2015.
 19. ^ "Zirvenin değişmeyen ismi 'Kiralık Aşk' rakiplerini bu hafta da solladı" (në turqisht). 5 mars 2016. Marrë më 5 mars 2016.
 20. ^ "Barış Arduç Derimod reklamında oynadı" (në turqisht). 21 tetor 2015. Marrë më 21 tetor 2015.
 21. ^ "Derimod'dan Barış Arduç'lu reklam kampanyası" (në turqisht). 22 tetor 2015. Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2015. Marrë më 22 tetor 2015.
 22. ^ "Star Tv dizisi Kuzgun'ın yayın tarihi belli oldu!" (në turqisht). 13 shkurt 2019. Marrë më 13 shkurt 2019.
 23. ^ "Çukur 92. yeni bölüm 2. fragmanı yayınlandı! Barış Arduç, Arık Böke Erdenet rolüyle Çukur'da!". mynet (në turqisht). 12 mars 2020. Marrë më 12 mars 2020.
 24. ^ "Barış Arduç'tan dizilerde zaman yolculuğu! Hem Alparslan hem Fıstık İsmet ile tanışmaya az kaldı!". TelevizyonGazetesi.com (në turqisht). Marrë më 7 nëntor 2021.
 25. ^ "Uyanış Büyük Selçuklu'da kim var kim yok alayı gitti! 2. sezonda bomba değişiklik! Şimdi sırada..." Takvim (në turqisht). 25 korrik 2021. Marrë më 7 nëntor 2021.