Elçin Sangu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Elçin Sangu
Sangu in October 2017
U lind në13 gusht 1985 (37 vjet)
ArsimiOpera
ShkollimiUniversiteti Mersin
ProfesioniAktore, modele
Vite aktiviteti2011–tani
Punë e shquar
Kiralık Aşk, Kurt Seyit ve Şura, Öyle Bir Geçer Zaman ki, Çarpışma

Elçin Sangu (lindi më 13 gusht 1985)[1] është një aktore dhe modele turke me prejardhje çerkeze.[2] Me paraqitjen e saj në reklamat dhe fushatat televizive, ajo është kthyer në një nga personazhet më të paguar në Turqi.[3][4][5]

Sangu njihet më së shumti për rolin e saj kryesor Defne në serialin komedi romantike Kiralık Aşk (2015–2017).[6][7] Për këtë vepër, ajo është nominuar dhe ka marrë çmime të shumta në Turqi, duke përfshirë tre Golden Butterfly Awards.[8][9] Sangu u shfaq edhe në seriale televizive Öyle Bir Geçer Zaman ki (2011), Aşk Kaç Beden Giyer (2012–2013), Bir Aşk Hikâyesi (2013–2014), Kurt Seyit ve Şura (2014), dhe Sevdam Alabora (2015).

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elçin Sangu lindi si fëmija i vetëm i një familjeje etnike çerkeze nga İzmiri në bregun perëndimor të Turqisë.[10][11] Ajo u diplomua në Departamentin e Operas në Universitetin e Mersinit dhe mori mësime aktrimi në Teatrin Sahne Tozu.[1]

Në vitin 2011, ajo u luajt si Jale në serialin dramatik të Kanal D, Öyle Bir Geçer Zaman ki, ku gjithashtu këndoi dhe luajti piano.[12] Ndërmjet viteve 2012–2013, ajo luajti rolin kryesor të Nehirit në Aşk Kaç Beden Giyer. Nga viti 2013 deri në 2014, ajo luajti si Eda në Bir Aşk Hikâyesi. Në vitin 2014, ajo portretizoi Güzide në serialin dramatik historik Kurt Seyit ve Şura të filmuar në Rusi, Turqi dhe Ukrainë. Pas një roli tjetër kryesor në serialin televiziv të vitit 2015, Sevdam Alabora, ajo filloi të aktrojë në Kiralık Aşk në të njëjtin vit. Në vitin 2016, ajo u bë fytyra e produkteve të kujdesit Sunsilk,[13][14] dhe Boyner.[15]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sangu ka një lidhje të gjatë me Yunus Özdiken, i cili mban një punë në një firmë private jashtë botës së artit dhe argëtimit.[16][17][18]

Sangu u zgjodh si aktorja e dytë më e njohur në Turqi në vitin 2016, bazuar në një numër sondazhesh të ndryshme.[19] Që nga shtatori 2016, ajo është e dhjeta e famshme turke më e ndjekur në Instagram.[20]

Filmogradia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma
Viti Titulli Roli Shënimet
2017 Mutluluk Zamanı Ada
2020 9 Kere Leyla Nergis Netflix
Seriale
Viti Titulli Roli Programi
2011 Öyle Bir Geçer Zaman ki Jale Kanal D
2012 Sen de Gitme Burxhu TRT 1
2012-2013 Aşk Kaç Beden Giyer? Nehir
2013-2014 Bir Aşk Hikayesi Eda FOX
2014 Kurt Seyit ve Şura Gyzide Star TV
2015 Sevdam Alabora Zejnep atv
2015-2017 Kiralık Aşk Defne Topal Star TV
2018 TOLGSHOW Kendisi FOX
2018-2019 Çarpışma Zejnep Tunç Show TV
2020 İyi Günde Kötü Günde Lejla Star TV
2021 Yalancılar ve Mumları Xhejda FOX
2022-duke vazhduar Çöp Adam Peri Star TV
Internet
Viti Titulli Roli Platforma
2018 Yaşamayanlar Mia BluTV

Video muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Artisti Titulli i këngës
2014 Toygar Işıklı "Söz Olur"

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Elçin Sangu Özgeçmiş". GayeSokmen.com.tr (në turqisht). Istanbul: Gaye Sökmen Ajans. 2016. Arkivuar nga origjinali më 23 dhjetor 2016. Marrë më 23 janar 2017.
 2. ^ "Elçin Sangu röportajı". Milliyet (në turqisht). 12 shkurt 2015. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2015. Marrë më 17 qershor 2015.
 3. ^ "Elçin Sangu'nun Alacağı Ücret Dudak Uçuklattı!". CNNTurk.com (në turqisht). CNN Türk. 24 mars 2016. Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2016. Marrë më 24 janar 2017. Peş peşe gelen reklam filmi teklifleri arasından ikisini kabul eden genç oyuncu, bu sayede bir yılda 3 milyon lira kazanmış olacak.
 4. ^ "Elçin Sangu'ya 2 Milyon Liralık Teklif". CNNTurk.com (në turqisht). CNN Türk. 17 dhjetor 2015. Arkivuar nga origjinali më 19 dhjetor 2015. Marrë më 24 janar 2017.
 5. ^ "Elçin Sangu Yine Marka Yüzü Oldu" (në anglisht). CNN Türk. 24 shtator 2016. Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2017. Marrë më 24 janar 2017.
 6. ^ "Final Tarihi Belli Oldu". NTV.com.tr (në turqisht). Istanbul: NTV MSNBC. 26 dhjetor 2016. Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2017. Marrë më 24 janar 2017.
 7. ^ "Kiralık Aşk Final Bölümü, Son Bölümde Ağlatan Sahne". Sporx.com (në anglisht). 20 janar 2017. Arkivuar nga origjinali më 21 janar 2017. Marrë më 24 janar 2017. Elçin Sangu ve Barış Arduç son bölüme yine damga vurdu. Kiralık Aşk'ın son bölümü nefesleri kesti. [Elçin Sangu and Barış Arduç Made Their Marks on the Final Episode. The Finale of Kiralık Aşk Was Breathtaking.]
 8. ^ "42. Pantene Altın Kelebek Ödülleri Sahiplerini Buldu". Hürriyet (në turqisht). Istanbul. 30 nëntor 2015.
 9. ^ "Elçin Sangu'dan Altın Kelebek Açıklaması". NTV.com.tr (në turqisht). Istanbul: NTV MSNBC. 17 nëntor 2016. Arkivuar nga origjinali më 13 janar 2017. Marrë më 24 janar 2017.
 10. ^ "Sevgilimin Zekâsına Hayranım". Hürriyet (në turqisht). Istanbul. 3 shtator 2015. Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2016. Marrë më 23 janar 2017.
 11. ^ "'İhanete Uğramak Kabusum': Güzel Oyuncu Elçin Sangu, HT MAGAZİN'e Konuştu". HaberTürk (në turqisht). Istanbul. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2015.
 12. ^ "Elçin Sangu". Hürriyet (në turqisht). Istanbul. 11 maj 2016. Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2016. Marrë më 24 janar 2017.
 13. ^ "Saçınız Sağlıkla Uzasın". Vogue (në turqisht). Doğuş Media Group. 15 qershor 2016.
 14. ^ "Elçin Sangu Şampuan Reklamı 1 Milyon Lira". Hürriyet (në turqisht). 12 shkurt 2016. Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2016. Marrë më 24 janar 2017.
 15. ^ Kırdemir, İnan (30 shtator 2016). "Boyner'in Popüler Yüzü: Elçin Sangu". Vogue Turkey (në anglisht). Doğuş Media Group. Arkivuar nga origjinali më 15 tetor 2016. Marrë më 23 janar 2017.
 16. ^ Aytekin Teker (3 shtator 2015). "İşte Elçin Sangu'nun sevgilisi" [Here is Elçin Sangu's lover]. Habertürk (në anglisht). Marrë më 4 shkurt 2018.
 17. ^ "Elçin Sangu'nun sevgilisi Yunus Özdiken öpüşme sahnesine uyuz oldu" [I dashuri i Elçin Sangu, Yunus Özdiken është mërzitur me skenën e puthjes]. Milliyet (në anglisht). 14 nëntor 2017. Marrë më 4 shkurt 2018.
 18. ^ "Elçin Sangu'nun sevgilisinden Barış Arduç'a şok gönderme!" [Shock reference from Elçin Sangu's lover to Barış Arduç]. Vatan (në turqisht). 15 nëntor 2017. Marrë më 4 shkurt 2018.
 19. ^ "Erçel'i Elçin Sangu Takip Etti". Sözcü (në turqisht). 19 janar 2017. Marrë më 24 janar 2017.
 20. ^ "Instagram'da En Fazla Takipçisi Olan 21 Türk Ünlü". Sabah (në turqisht). 28 shtator 2016. Marrë më 23 janar 2017.