Sabah (gazetë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sabah
Rojname Bismil 2010.JPG
Sabah, mesin e gazetave tjera
Lloji Gazetë ditore
Formati Berliner
Pronar(ë) Turkuvaz Media Group
Themelues Dinç Bilgin
Botuesi Kalyon Group
Kryeredaktor Erdal Şafak
Redaktor i asocuar Metin Yüksel
Themeluar 22 prill 1985
Prirjet politike Pro-qeverisë
Konservatorizmi social
Krahu i djathtë
Gjuhë(t) Turqisht
Selia Beşiktaş
Qarkullimi Rise 305.714
Gazetat simotra Yeni Asır, Takvim, Fotomaç
Faqja zyrtare Faqja zyrtare
Shteti Turqi
Qyteti Stamboll

Sabah është një gazetë e përditshme turke, me një tirazh prej rreth 330,000 që nga viti 2011. Emri i saj do të thotë "mëngjes" në arabisht. Gazeta u themelua në Izmir nga Dinç Bilgin më 22 prill 1985.

Në vitin 2007, qeveria e kryeministrit turk Rexhep Taip Erdoan kapi gazetën, duke cituar një dokument ligjor që nuk u ishte zbuluar autoriteteve kur Sabah u shit më 2001. Pronësia e gazetës iu dha Fondit të Sigurimit të Depozitave të Kursimeve të Turqisë. Disa nga stafi i gazetës u pushuan nga puna, dhe gazeta u shit më pas në Turkuvaz Media Group që i përkiste Çalık Holding, drejtori ekzekutiv i të cilit, Berat Albajrak, është dhëndri i Erdoanit dhe kryetari i të cilit, Ahmet Çalık, është përshkruar si një "bashkëpunëtor i ngushtë" i Erdoanit.[1] Shitja prej 1.1 miliardë dollarësh ngjalli polemikë thelbësore në Turqi, jo më pak sepse u financua pjesërisht nga 750 milion dollarë hua nga dy banka shtetërore, VakıfBank dhe Halkbank, dhe u shit për çmimin minimal, me Çalık Holding ofertuesin e vetëm.

Sipas Aslı Aydıntaşbaş, i cili ishte shefi i zyrës së Sabah në Ankara deri në marrjen e pushtetit, që nga ajo kohë gazeta mori "një linjë të palëkundur pro-qeveritare".

Kalyon Group mori gazetën në vitin 2013.[2]

Kalyon Group është botuesi aktual, ndërsa Erdal Şafak është kryeredaktori.[3]

Sabah ka botuar The New York Times International Weekly të dielën që nga viti 2009. Kjo shtesë me 8 faqe përmban një përzgjedhje artikujsh nga The New York Times të përkthyera në turqisht. Partneriteti me New York Times u ndërpre më 2014 pa dhënë ndonjë shpjegim zyrtar.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The Economist, 8 maj 2008, Circulation wars
  2. ^ "Turkish media group Sabah-ATV sold to Kalyon group" (në anglisht). Marrë më 6 gusht 2014.
  3. ^ "Künye". Sabah (në turqisht). Marrë më 15 korrik 2011.