Kurt Seyit ve Şura

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kurt Seyit ve Şura
Logoja e serialit
GjiniaDramë historike
Krijuar ngaNermin Bezmen
Shkruar ngaEce Yörenç
Melek Gençoğlu
Murat Uyurkulak
Aylin Alıveren
Regjia ngaHilal Saral
LuajnëKıvanç Tatlıtuğ
Farah Zeynep Abdullah
Birkan Sokullu
Fahriye Evcen
Ushan Çakır
Elçin Sangu
KompozitoriToygar Işıklı
ShtetiFlamuri Turqia
Gjuha në prodhimin origjinalTurqisht
Nr. i sezoneve2
Nr. i episodeve21
Prodhimi
ProdhuesiKerem Çatay
Vendodhjet e prodhimitStamboll[1]
Shën Petersburg, Rusi[2]
Ukrainë
Kohëzgjatja90 minuta
Kompania e prodhimitAy Yapım
Transmetimi
Programi origjinalStar TV
Formati i pikturës1080i (HDTV)
Transmetimi origjinal4 mars 2014 –
20 nëntor 2014
Lidhje të jashtme
https://mediasetplay.it/serie-tv/laragazzaelufficiale_SE000000002052 Faqja e rrjetit

Kurt Seyit ve Şura është një serial televiziv dramë historik turk i përshtatur nga romani i Nermin Bezmen me të njëjtin emër dhe i transmetuar në Star TV më 2014. Në serial filtet rreth dashurisë së Kurt Seyit Eminof, një ushtar turk i Krimesë, dhe Shura/Alexandra Julianovna Verjenskaya, vajza e një familjeje fisnike ruse.

Skenari i serialit u shkrua nga Ece Yörenç dhe regjisor i serialit ishte Hilal Saral. Toygar Işıklı bëri muzikën hapëse dhe gjithë muzikën tjetër të serialit. Seriali, i cili ishte planifikuar të zgjaste të paktën 26 epizoda në fazën e parë dhe shitjet jashtë shtetit u bënë në përputhje me rrethanat, përfundoi në episodin e 21-të me arsyetimin se nuk mori vlerësim. Gjithsej përbëhet nga 2 sezona.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

“Kurt Seyit ve Şura” flet për aventurat e dy njerëzve të dashuruar, të cilët detyrohen të lënë jetën dhe familjen pas dhe të arratisen në Stamboll gjatë Revolucionit Rus. Udhëtimi i Kurt Seyit Eminof (Kıvanç Tatlıtuğ), një toger i pashëm nga Krimea, dhe Shura (Farah Zeynep Abdullah), vajza e bukur e një familjeje fisnike ruse, tregon historinë e tyre nga ditët e madhështisë në Petrograd, në vijën e parë të Karpateve, nga trazirat te revolucioni, nga Alushta bukolike te Stambolli i pushtuar, te Pera në vitet 1920. Është udhëtimi i dashurisë së tyre.

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personazhet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktori/ja Personazhi
Kıvanç Tatlıtuğ Kurt Sejit Eminof
Farah Zeynep Abdullah Shura - Aleksandra Verjenskaja
Fahriye Evcen Murka/Myrvet
Birkan Sokullu Petro Borinski
Ushan Çakır Xhelil Kamilof
Seda Güven Valentina Verjenskaja
Elçin Sangu Gyzide
Aslı Orcan Baronesha Lola
Demet Özdemir Alja

Personazhet mbështetëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktori/ja Personazhi
Melisa Aslı Pamuk Ajshe
Çağlar Ertuğrul Jusuf
Serdar Gökhan Mirza Mehmet Eminof
Şefika Tolun Zahide Eminof
Oral Özer Mahmut Eminof
Barış Alpaykut Osman Eminof
Zerrin Tekindor Jazar
Tolga Savacı Ahmet Jahja
Edip Tepeli Galip

Transmetimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Dita
dhe ora e transmetimit
Fillimi i
sezonit
Fundi i
sezonit
Epizodat e
sezonit
Viti i lëshimit
Programi
Sezoni i parë E martë
20.00
4 mars 2014 10 qershor 2014 13 2014 Star TV
Sezoni i dytë E martë
20.00
E mërkurë 20:00
23 shtator 2014 20 nëntor 2014 8

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]