Jump to content

Birkan Sokullu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Birkan Sokullu
U lind në6 tetor 1985
KombësiaTurk
ArsimiUniversiteti Maltepe-Radio,Television and Cinema
Bashkëshorti/jaAslı Enver (m. 2012; div. 2015)

Birkan Sokullu (lindi më 6 tetor 1985)[1] është aktor, model dhe ish-basketbollistë turk.

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Birkan Sokullu lindi në Stamboll më 6 tetor 1985. Gjyshërit e tij janë imigrant boshnjakë.[2] Ai fitoi një konkurs si Modeli më i Mirë i Turqisë më 2003.[3] Sokullu la karrierën e basketbollit pas 10 vjetësh për shkak të lëndimit të këmbës.[4] Gjatë studimit në universitet, ai filloi karrierën e tij të modelimit. Ai mori mësimet e aktrimit nga Dolunay Soysert. Birkan filloi të tërheqë vërejtjen në serinë televizive të quajtur Küçük Kadınlar.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seriale
Viti Titulli Roli Shënime Programi
2008 Elif Mustafa Roli mbështetës atv
Küçük Kadınlar Ajaz Kanal D
2009-2010 Melekler Korusun Levent Show TV
2010-2011 Küçük Sırlar Demir Roli kryesor Kanal D,
Star TV
2012 Uçurum Ulaş Roli mbështetës atv
2013 Fatih Şehzade Mustafa Kanal D
2014 Kurt Seyit ve Şura Petro Roli kryesor Star TV
2016-2017 Hayat Şarkısı Kerim Xhevher Kanal D
2017 Yüz Yüze Xhihangir Show TV
2019 Bir Aile Hikayesi Berk Gynesh FOX
2020 Ya İstiklal Ya Ölüm Topkapılı Cambaz Mehmet Bey TRT 1
2020-2022 Masumlar Apartmanı Han Derenollu
2022 Kırmızı Oda Roli mysafir TV8
2023- Yüz Yıllık Mucize Ali Tahir / Kemal Roli kryesor Star TV
Internet
Viti Titulli Roli Shënime Platforma
2018 Yaşamayanlar Numel Roli kryesor BluTV
2020 Rise of Empires: Ottoman Giovanni Giustiniani Roli mbështetës Netflix
Filma
Viti Titulli Roli Shënime Regjisori
2019 Kronoloji Hakan Roli kryesor Ali Aydın
Güzelliğin Portresi Ozgyr Umur Turagay

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Birkan Sokullu kimdir?" (në turqisht). 29 mars 2016.
  2. ^ Onedio.com. ""Nereden Geliyor Bu Yakışıklılık?" Dedirten 24 Aktörümüz ve Memleketleri". onedio.com (në turqisht). Marrë më 22 shkurt 2017.
  3. ^ "Best Model of Turkey'den Ekranlara Transfer Olan Erkek Oyuncularımız Kimler?". noluyo.tv (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 8 shkurt 2017. Marrë më 22 shkurt 2017.
  4. ^ "Birkan Sokullu kimdir? - GAZETE VATAN". gazetevatan.com (në turqisht). Marrë më 22 shkurt 2017.