Hayat Şarkısı

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hayat Şarkısı
GjiniaDramë
Romantik
Familje
Shkruar ngaMahinur Ergun
Regjia ngaCem Karcı
LuajnëBurcu Biricik
Birkan Sokullu
Ahmet Mümtaz Taylan
Tayanç Ayaydın
Ecem Özkaya
Seray Gözler.
kompozitori i muzikës hapëseMithat Can Özer
KompozitorëtMithat Can Özer, Uğur Akyürek, Ufuk Türk (sezoni 1)
Cem Tuncer, Efecan Tuncer, Mithat Can Özer, Uğur Akyürek, Ufuk Türk, Çağlar Haznedaroğlu (sezoni 2)
ShtetiTurqia
Gjuha në prodhimin origjinalTurqisht
Nr. i sezoneve2
Nr. i episodeve57
Prodhimi
ProdhuesiGül Oğuz
Vendodhja e prodhimitStamboll
KinematografiaAras Demiray
Kohëzgjatja120 minuta
Kompania e prodhimitMost Production
Transmetimi
Programi origjinalKanal D
Formati i pikturës576i (16:9 SDTV)
1080i (HDTV)
Formati i zëritStereo
Transmetimi i parë9 shkurt 2016
Transmetimi origjinal6 qershor 2017
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

Hayat Şarkısı (Shqip: Kënga e Jetës) është një seri televizive turke, ku luajnë Burcu Biricik, Birkan Sokullu, Tayanç Ayaydın, Ecem Özkaya, Ahmet Mümtaz Taylan dhe Seray Gözler. Premiera u shfaq në Kanal D më 9 shkurt 2016 dhe përfundoi më 6 qershor 2017.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur dhe rritur në fshatin Ishëkllar pranë Mudanja, Bajram dhe shoku i tij i vetëm Salihu, i cili ishte vëllai i tij i gjakut ndërsa rriteshin, fejuan fëmijët e tyre Melek dhe Kerim në një moshë të re për të lidhur një konflikt mes tyre ëmbël dhe ata vazhdojnë të jetojnë në qytete të ndryshme derisa fëmijët të rriten dhe të arrijnë moshën e martesës.

Duke pasur dy fëmijë, Bajram nuk e harron premtimin e tij, edhe pse ai e zhvilloi biznesin e tij në Stamboll ku u vendos me familjen e tij dhe bëri një pasuri të madhe. Ai merr djalin e tij të vogël Kerimin me vete ditën kur mbaroi universitetin dhe troket në derën e Salihut, i cili jeton me dy vajzat e tij, Hylja dhe Melek në fshatin Ishëkllar. Salihu është gjithashtu besnik ndaj premtimit të tij dhe ata përfundojnë vendimin e dasmës së fëmijëve me ardhjen e Bajramit. Sidoqoftë, fëmijët e të dy familjeve kanë krijuar një jetë të tyren gjatë viteve të fundit dhe janë kthyer drejt dashurive dhe qëllimeve të ndryshme. Edhe pse të rinjtë marrin vendime për këtë martesë të detyrueshme mes vete dhe pushojnë me zgjidhjet që gjejnë; Planet e Hyljës, të cilat ata nuk i morën parasysh fare, tashmë janë vënë në fuqi.[1]

Kasti dhe personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktorët Personazhi Epizodet
Burcu Biricik Hylja Çamollu Xhevher 1-57
Birkan Sokullu Kerim Xhevher 1-57
Ahmet Mümtaz Taylan Bajram Xhevher 1-57
Tayanç Ayaydın Hysejn Xhevher 1-57
Seray Gözler Syhejla Xhevher 1-57
Olgun Toker Mahir Duru/Marvin Majer 2-57
Pelin Öztekin Zejnep Xhevher Namëkollu 1-57
Deniz Hamzaoğlu Kaja 1-57
Aydan Taş Nilaj 1-57
Gamze Demirbilek Hatixhe Xhevher 1, 4-8, 13, 15, 18-57
Serap Önder Ajsel 1-57
Deniz Altan Bade Xhevher 2-57
Baran Can Eraslan Arda 12-57
Ayhan Kızılsu Atıf 1-57
Pınar Hamzaoğlu Xhejlan 1-57
Gülsüm Alkan Sabrije 47-57
Serkan Keskin Psikiatri Taner 54-57
Ahmet Melih Yılmaz Xhambaz 34, 38, 52, 57
İdil Kaya Xheren Xhevher 1-57
Defne Yazar Bahar Xhevher - (fëmijë) 1-57
Poyraz Rüzgâr Turan Mehmet Cevher - (fëmijë) 3-57

Personazhet e tjerë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktorët Personazhi Epizodet
Pamir Pekin Hazer Torunbash 39-53
Melisa Sözen Ipek Torunbash 43-53
Atsız Karaduman Ziya Torunbash 47-53
Ecem Özkaya Melek Çamollu 1-51
Ayça Varlıer Mahsa Torunbash 47-49
Almila Bağrıaçık Filiz Namllë 1-36, 43-48
Recep Güneysu Xhem Darende 1-35, 44-47
Alican Aytekin Tan 25, 27, 35-37, 39-42
Beste Kökdemir Melisa Torunbash 28-37, 39
Filiz Ahmet Nurgyl 15-34
Zeynep Köse Burçin 24-31, 33
Hülya Duyar Tylaj 29-32
Şafak Karali Haluk 23-25, 27-29
Füsun Erbulak Emine 19-28
Osman Alkaş Mufit Namëkollu 5-21
Uğur Karabulut Kemal 15-21
Ezgi Tombul Mine 4-10
Filiz Kılıç Mehtap 3-4, 7-9
Ahmet Saraçoğlu Salih Çamollu 1
Özlem Türay Emine Çamollu

Transmetimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

num_seasons Kanali
Dita dhe ora Fillimi i sezonit Fundi i sezonit Epizodet e sezonit Viti
Sezoni i parë E martë 20.00 9 shkurt 2016 28 qershor 2016 21 2016 Kanal D
Sezoni i dytë E martë 20.00, E diel 21.00, E martë 20.00 20 shtator 2016 6 qershor 2017 (Finalja)) 36 2016-2017

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Përmbledhja e Hayat Şarkısı". Kanal D (në turqisht).