Fahriye Evcen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fahriye Evcen
U lind në4 qershor 1986 (35 vjet)
KombësiaGjermane, Turke
TitulliEvcen në Kanë 2017
Fëmijë1

Fahriye Evcen (lindi më 4 qershor 1986) është një aktore turke me origjinë gjermane. Ajo njihet për rolet e saj si Nexhla Tekin në serialin televiziv Yaprak Dökümü bazuar në romanin e Reşat Nuri Güntekin, dhe si Feride në serialin televiziv Çalıkuşu, bazuar në romanin e Reşat Nuri Güntekin.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një nga rolet e saj të para të spikatura ishte ai i personazhit të Nexhla në serialin televiziv Yaprak Dökümü . Debutimi i saj i parë kinematografik ishte filmi Cennet, lëshuar në vitin 2008, dhe në të njëjtin vit ajo u hodh në një rol kryesor në filmin Aşk Tutulması. Meqenëse Evcen nuk i kishte përfunduar studimet në Gjermani, ajo u regjistrua në Universitetin Boğaziçi dhe studioi histori. Ajo më vonë luajti personazhin Feride në serialin televiziv Çalıkuşu të prodhuar nga TİMS Productions.[1] Ajo më vonë luajti në filmin Aşk Sana Benzer së bashku me Burak Özçivit.[2] Në vitin 2017 ajo aktroi në serialin televiziv Ölene Kadar së bashku me Engin Akyürek dhe gjithashtu luajti në filmin Sonsuz Aşk së bashku me Murat Yıldırım. Në 2021, ajo nisi linjën e saj të veshjeve nën emrin Ivy People.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma
Viti Titulli Roli Shënimet
2007 Cennet Këz Roli kryesor
2008 Aşk Tutulması Pënar Roli kryesor
2009 Alvin ve Sincaplar 2 - Dublimi në turqisht
2010 Takiye: Allah Yolunda Sevde Aksu Roli kryesor
2011 Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak Genç Sinyora Enrica Roli kryesor
2012 Evim Sensin Lejla Roli kryesor
2015 Aşk Sana Benzer Deniz/Defne Roli kryesor
2017 Sonsuz Aşk Zejnep Roli kryesor

Serialet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Televizyon
Viti Titulli Roli Shënimet
2005 Asla Unutma Pënar Roli mbështetës
2006 Hasret Songyl Roli kryesor
2006-2010 Yaprak Dökümü Nexhla Tekin Ajdinollu Roli kryesor
2011 Yalancı Bahar Zejnep Karaman Roli kryesor
2012 Veda Mehpare Roli kryesor
2013-2014 Çalıkuşu Feride Roli kryesor
2014 Kurt Seyit ve Şura Murka Roli kryesor
2017 Ölene Kadar Selvi Roli kryesor
2021- Alparslan: Büyük Selçuklu Akça Hatun Roli kryesor

Reklamat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reklama
Viti Kompania/produkti Shënimet
2011 Ülker Golf Bravo Fytyrë reklamuese
2015 L'Oreal Paris Elseve Fytyrë reklamuese
2016-2019 Koton Fytyrë reklamuese
2021- Divanev Fytyrë reklamuese
2021 Prima Fytyrë reklamuese

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimet Kategoria Puna Rezulatet
2013 YTÜ Stars of the Year Award[3] Most Admired Cinema Actress Evim Sensin Fitues/e
Siyaset Dergisi Awards[3] Cinema Actress of the Year Fitues/e
MGD 19th Golden Lens Awards[3] Best Female Cinema Actress Fitues/e
2014 Elle Styles Awards[3] Most Stylish Actress of the Year Fitues/e
2016 YTÜ Stars of the Year Award[3] Most Popular Cinema Actress Aşk Sana Benzer Fitues/e
Golden Sebilj Awards[3] Actress of the Year Çalıkuşu Fitues/e
2017 AYD Awards[3] Most Acclaimed Brand Face Koton Fitues/e
Istanbul University 1453 Award[3] Best Actress Sonsuz Aşk / Ölene Kadar Fitues/e
Turkey Youth Awards[3] Best Film Actress Sonsuz Aşk Fitues/e
2020 Sinemaport Awards Arkivuar 27 nëntor 2020 tek Wayback Machine[4] Best Cinema Actress Kandidat/e

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Feride, Fahriye'nin gözlerinde canlandı" (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2015.
  2. ^ May 5, Nour; Reply, 2015. "Burak Ozcivit and Fahriye Evcen's New Movie: Love Resembles You (Ask Sana Benzer) - Turkish Celebrity News". www.turkishcelebritynews.com (në anglishte amerikane). Marrë më 2021-08-07. {{cite web}}: |first2= ka emër shifror (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
  3. ^ a b c d e f g h i "Fahriye Evcen hakkında bilinmeyenler..." Bilal Özcan (në turqisht). Marrë më 2020-11-28.
  4. ^ İçerik, Sinema Port (2020-11-08). "1. Sinemaport Ödülleri Finalistleri Belli Oldu!". Sinema Port (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 27 nëntor 2020. Marrë më 2020-11-28.