Burak Özçivit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Burak Özçivit
U lind në24 dhjetor 1984
KombësiaTurk
TitulliÖzçivit më 2019

Burak Özçivit lindi më 24 dhjetor, 1984Stamboll, është aktor dhe model turk. Aktrimi i tij filloi nga viti 2006 në serialin Eski 18, i cili ka luajtur si një policë me emrin Murat. Ai tani është i njohur në serialinë Dashuri e pafund me emrin Kemal. Ai aktualisht po luan si Osman Beu në serinë e bazuar në histori dhe aventura Kuruluş: Osman (2019). Gjatë gjithë karrierës së tij të aktrimit Özçivit ka qenë fitues i vlerësimeve të shumta. Eshte i martuar me aktoren e njohur turke Fahriye Evcen.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burak Özçivit lindi më 24 dhjetor 1984 në Stamboll, Turqi, i biri i Bülent Özçivit dhe Ceyhan Özçivit. Ai ka një motër të quajtur Burçun Özçivit. Ka studiuar në Shkollën e Mesme Kazım İşmen. U diplomua në Universitetin e Marmarës, Fakulteti i Arteve të Bukura, Departamenti i Fotografisë.[1][2][3]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2003, Özçivit u zgjodh Top Model i Turqisë dhe ai filloi të punojë me Agjencitë e Modelëve. Në vitin 2005, ai u zgjodh modeli i dytë më i mirë në botë.[4] Karriera e aktrimit e Özçivit filloi me serinë televizive Eksi 18 më 2006. Më vonë ai luajti në serialet Zoraki Koca, İhanet dhe Baba Ocağı. Ai u shfaq në filmin Musallat dhe serinë televizive Küçük Sırlar, përshtatje turke e Gossip Girl.

Ai luajti në Sulejmani i Madhërishëm si Malkoçoğlu Balı Bey. Më pas luajti si Kamran në Çalıkuşu, bazuar në romanin me të njëjtin emër me Fahriye Evcen. Së bashku me Evcen, ai bëri filmin Aşk Sana Benzer dhe më vonë luajti në filmin Kardeşim Benim së bashku me Murat Boz. Në vitin 2015 ai luajti në serialin dramë turk Dashuri e pafund si Kemal Sojdere.

Në vitin 2018, ai fitoi çmimin "Aktori më i admiruar i vitit 2018" duke luajtur në filmin Can Feda me Kerem Bürsin.

Özçivit është gjithashtu një producent i BRK'S Production.

Sezoni i parë i serisë televizive Kuruluş: Osman, me protagonist Özçivit, u shfaq me sukses të madh në Turqi më 20 nëntor 2019.[5] Seriali tregon historinë e Osman Beut, djalit dhe pasardhësit të dinastisë osmane, Ertuğrul, heroit të serialit të famshëm televiziv Diriliş Ertuğrul. Aktualisht, sezoni i dytë po transmetohet në Turqi me sukses të madh. Seriali, i cili u vlerësua i denjë për 10 çmime, 3 prej të cilëve ishte aktori më i mirë Burak Özçivit, u ble nga 35 vende, përfshirë Pakistani, Shqipëria dhe Tunizia.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Özçivit banon në Istinye, Sarıyer, Istanbul.[6] Ai u fejua me Fahriye Evcen më 9 mars 2017 në Gjermani, dhe u martuan në Stamboll më 29 qershor 2017.[7] Djali i tyre, i quajtur Karan, lindi në 13 Prill 2019.[8]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma
Viti title Roli
2007 Musallat Kemal
2015 Aşk Sana Benzer Balıkçı Ali
2016 Kardeşim Benim Hakan
Serial
Viti title Roli
2006 Eksi 18 Murat
2007 - 2008 Zoraki Koca Omer Ozpolat
2008 - 2009 Baba Ocağı Guven
2010 İhanet Emir
2010 - 2011 Küçük Sırlar Çetin Ateshollu
2011 - 2013 Sulejmani i Madhërishëm Malkoçoğlu Balı Bey
2013 - 2014 Çalıkuşu Kâmran
2015 - 2017 Dashuri e pafund Kemal Sojdere
2019-duke vazhduar Kuruluş: Osman Osman Beu

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimet Kategoria Puna Rezultati Ref.
2012 GQ Men of the Year Awards Actor of the Year Sulejmani i Madhërishëm Fitues/e [9]
2013 Galatasaray University Bests of 2012 Awards Best TV Actor Fitues/e
2014 12. YTÜ Stars of the Year Awards Most Liked TV Actor Çalıkuşu Fitues/e [10]
13. Magazinci.com Internet Media (Bests) Best TV Actor Fitues/e [11]
4. Elle Style Awards Elle Style Actor of the Year Fitues/e
Haliç University Bests of 2014 Awards Best Actor Fitues/e
2015 4. Bilkent Television Awards Best Drama Actor Dashuri e pafund Fitues/e
6. Ayaklı Newspaper TV Stars Awards Best Drama Series Actor Fitues/e
2016 14. YTÜ Stars of the Year Awards Most Liked Movie Actor Aşk Sana Benzer Fitues/e [12]
23. İTÜ EMÖS Achievement Awards Most Successful Movie Actor of the Year Fitues/e [13]
16. Magazinci.com Internet Media (Bests) TV Performance of the Year Dashuri e pafund Fitues/e [14]
2. Turkey Youth Awards Best Cinema Actor Aşk Sana Benzer Kandidat/e
Ege University 5. Media Awards Best TV Actor Dashuri e pafund Kandidat/e
10. GSUEN Awards Aktori më i Mirë i Televizioni/Filmit Aşk Sana Benzer Kandidat/e
43. Pantene Golden Butterfly Awards Best Actor Dashuri e pafund Kandidat/e [15]
Çifti televiziv më i Mirë (Nihan & Kemal) Kandidat/e
2017 44. Pantene Golden Butterfly Awards Best Actor Kandidat/e
The ONE Objective Awards Arkivuar 14 korrik 2019 tek Wayback Machine The Most Successful Celebrity of the Year Fitues/e
GQ Men of the Year Awards The Most Popular Man of the Year Fitues/e [16]
2019 Yıldız Technical University Most Admired Actor Can Feda Fitues/e [17]
2020 Golden 61 Awards Arkivuar 14 shtator 2021 tek Wayback Machine (Universiteti i Stambollit) Aktori më i Mirë Mashkull i Vitit Kuruluş: Osman Fitues/e [18]
2021 Oscars Media Awards Aktori më i Mirë Mashkull i Vitit Fitues/e [19][20]
Quality Magazine 2021 Awards Aktori më i Mirë Mashkull Fitues/e [21]
Eurasian Consumer Protection Association Award (Avrasya Tüketicileri koruma Derneği ödül) Aktori më i Mirë Fitues/e
Golden Palm Awards Aktori më i Mirë i Vitit Fitues/e [22][23]
European Awards Aktori më i Mirë Fitues/e [24]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Burak Özçivit kimdir, nerelidir? Burak Özçivit kaç yaşındadır?". Sözcü (në turqisht).
 2. ^ "Burak Özçivit Kimdir?". Sabah (në turqisht).
 3. ^ "Burak Özçivit Haberleri". Habertürk (në turqisht).
 4. ^ "Burak Özçivit'in akıl almaz değişimi..." (në turqisht). HTHayat. Marrë më 2015-02-17.
 5. ^ "Diriliş Osman hangi kanalda yayınlanacak? Dizinin yapımcısı Mehmet Bozdağ resmen açıkladı!" (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2019.
 6. ^ "Burak Özçivit, Fahriye Evcen'e taşındı". Posta (në turqisht). 9 korrik 2017. Marrë më 24 shtator 2017.
 7. ^ "Fahriye Evcen ve Burak Özçivit evlendi (Gelinlik tartışması)". Ntv.com (në turqisht). 2 korrik 2017. Marrë më 15 janar 2018.
 8. ^ "Fahriye Evcen oğlu Karan'ı göstermedi ama..." Takvim (në turqisht). 18 prill 2019. Marrë më 11 tetor 2019.
 9. ^ "GQ yılın erkeklerini seçti". GQ (në turqisht). Marrë më 2021-08-25.
 10. ^ "YTÜ yıldızlarını seçti". www.sozcu.com.tr (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2014. Marrë më 2021-08-25.
 11. ^ "MAGAZİNCİ.COM 13. YIL İNTERNET MEDYASI YILIN EN İYİLERİ ÖDÜLLERİ CVK PARK BOSPHORUS HOTEL'DEKİ MUHTEŞEM GECEDE SAHİPLERİNİ BULDU - Magazinci.com". www.magazinci.com (në turqisht). Marrë më 2021-08-25.
 12. ^ yonetim (2016-05-13). "Yıldız Teknik Üniversitesi'nin "Yılın Yıldızları" ödülleri sahiplerini buldu!". Temiz Magazin (në turqisht). Marrë më 2021-08-25.
 13. ^ "23. İTÜ EMÖS BaşArı Ödülleri Sahiplerini Buldu | KLASS Magazin". www.klassmagazin.com (në turqisht). Marrë më 2021-08-25.
 14. ^ "MAGAZİNCİ.COM ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU - Magazinci.com". www.magazinci.com (në turqisht). Marrë më 2021-08-25.
 15. ^ "43. Pantene Altın Kelebek Ödülleri için adaylar açıklandı!". ranini.tv (në turqisht). Marrë më 2021-08-25.
 16. ^ "Gq Men Of The Year (Yılın Erkekleri) 2017 Ödülleri Verildi". Haberler.com (në turqisht). 2018-02-16. Marrë më 2021-08-25.
 17. ^ Gazetesi, Kadıköy. "17. Altınyıldız Classıcs Yılın Yıldızları Ödül Töreni –". Kadıköy Gazetesi (në turqisht). Marrë më 2021-08-25.
 18. ^ Ali, Muhammad. "Kurulus Osman And Mehmet Bozdag Won Many Awards". Turk Series (në anglishte amerikane). Marrë më 2021-01-16.
 19. ^ "Kuruluş Osman'a İstanbul Üniversitesi'nden ödül – ADBA TV" (në turqisht). Marrë më 2021-08-25.
 20. ^ "Medya Oscarları'nda En İyi Erkek Oyuncu Ödülü Burak Özçivit'in – ADBA TV" (në turqisht). Marrë më 2021-08-25.
 21. ^ "Hem Kuruluş Osman hem de Burak Özçivit'e büyük ödül!". Televizyon Gazetesi (në turqisht). Marrë më 2021-08-25.
 22. ^ "Kuruluş Osman sezona dört ödülle başladı - atv". www.atv.com.tr (në turqisht). Marrë më 2021-09-16.
 23. ^ "Kuruluş Osman Sezona Dört Ödülle Başladı!". TvDunyasii (në turqisht). 2021-09-14. Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2021. Marrë më 2021-09-16.
 24. ^ "Avrupa Ödülleri'nde 'Kuruluş Osman'a üç ödül birden - atv". www.atv.com.tr (në turqisht). Marrë më 2021-09-16.