Jump to content

Kerem Bürsin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kerem Bürsin

Kerem Bürsin (lindur më 4 qershor 1987) është një aktor turk, i njohur për serialet televizive Güneşi Beklerken (2013−2014) dhe Şeref Meselesi (2014−2015).[1]

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bürsin ka jetuar në vende të shumta duke përfshirë Skocinë, Indonezinë, Emiratet e Bashkuara Arabe, Turqinë, Malajzinë dhe SH.B.A. [2] [3] Në vitin 1999, në moshën 12 vjeç ai u transferua me familjen e tij në Shtetet e Bashkuara. [4] Ai u diplomua në departamentin e komunikimeve të marketingut të Kolegjit Emerson dhe mori mësime aktrimi ndërsa ishte në universitet. [5] Ai u zgjodh si aktori më i mirë i teatrit në një konkurs në shkollën e mesme në SHBA. Para se të bëhej aktor, ai punonte si shofer.

Bürsin më parë ishte shfaqur në filmat televizivë amerikanë përfshirë Sharktopus në 2010. Më 9 shtator 2013, ai u shfaq në aplikacionin komercial të Line për mesazhet sociale. [6] Bürsin u bë i njohur me rolin e tij si "Kerem Sayer" në Güneşi Beklerken të Kanal D dhe portretizoi binjakun e deformuar të personazhit të quajtur "Güneş Sayer" në episodin e fundit të serisë. [7] Në filmin e Çagan Irmak, Unutursam Fısılda luajti rolin e një muzikanti të quajtur Erhan. [8] Në 2016 ai ishte marka e Mavi Jeans së bashku me ish të dashurën e tij Serenay Sarıkaya . [9] [10] Bürsin ndjek të dy prodhimet Hollywood-Turke dhe preferon të përdorë gjuhët Angleze dhe Turke në aktrim. [11] [4] Ai gjithashtu ka fituar çmimin Aktori më i Mirë Ndërkombëtar i Seulit. [12]

Aktualisht Bürsin po luan rolin kryesor "Serkan Bolat" në Sen Çal Kapımı (Ju trokitni në derën time) përkrah Hande Erçel . Seriali është prodhuar nga MF Yapim, drejtuar nga Yusuf Pirhasan (1), Ender Mıhlar (1), Altan Dönmez (2-) dhe skenari i saj është shkruar nga Ayşe Üner Kutlu. Premiera u shfaq në FOX më 8 korrik 2020 duke marrë vlerësime pozitive dhe vlerësime të larta. [13]I lidhur me Hande Erçel

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma
Viti title Roli Shënime
2006 E enjte Grauss
2007 Melankolia e Luleshtrydhes Travis Filmi i pavarur
2010 Wendigo
Sharktopus Andy Flynn Filma televiziv
2013 Pallati i të mallkuarve Adami
2014 Unutursam Fısılda Erhan Aktori kryesor
2018 İyi Oyun Ferhat
2018 Mund Feda Onur Keskin Aktori kryesor
2020 Eflatun Eflatun Aktori kryesor

Seriale televizive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seriale televizive
Viti title Roli Shënime Rrjeti
2013 Güneşi Beklerken Kerem Sayer / Güneş Sayer Aktori kryesor Kanal D
2014 Ulan İstanbul Yiğit Kılıç Vizitor
2014−2015 Feref Meselesi Aktori kryesor Kanal D
2017 Bu Şehir Arkandan Gelecek Ali Smith Aktori kryesor ATV
2018 Yaşayamayanlar Dmitri Aktori kryesor Blu TV, Netflix
2018−2019 Muhteșem İkili Mustafa Kerim Can Aktori kryesor Kanal D
2020- Aynen Aynen Deniz Aktori kryesor Blu TV
2020− Sen Çal Kapımı Serkan Bolat Aktori kryesor FOX

Filma të shkurtër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma të shkurtër
Viti title Roli Shënime
2006 Njeriu Rozar Macalester
2007 Arkitekti Craig Belmont
2008 Killian Lennox

Teatri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teatri
Viti title Roli Shënime
Rënia e Haroldit
Mariner
Njeriu i Muzikës
Fiddler në çati
Të gjithë jashtë

Si prodhues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Puthja e vdekjes
 • Kelebekler
 • Yaşamayanlar

Programet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Büyük Risk (2014)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Kerem Bürsin: Ben tam aşk adamıydım". Milliyet (në turqisht). 27 janar 2015. Marrë më 4 maj 2016.
 2. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 2016-05-05. Marrë më 2016-05-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 3. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 2017-10-04. Marrë më 2018-08-31. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 4. ^ a b "'Artık gençler dünyayı değiştiriyor'". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 2017-09-29. Marrë më 2018-08-31. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 6. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 2017-10-08. Marrë më 2018-08-31. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 7. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 2014-10-22. Marrë më 2018-08-31. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 8. ^ "Yepyeni Kerem Bürsin". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Garron, Barry (13 tetor 2010). "Sharktopus -- TV Review". The Hollywood Reporter. Marrë më 4 maj 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Kerem Bursin kimdir?". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Kerem Bürsin'in başarısız Hollywood filmi". Ensonhaber. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ ozanbosun (8 shtator 2017). "Kerem Bursin Güney Kore'de 'En iyi aktör' ödülünü aldı! – Sözcü Gazetesi". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "FOX | Dizi İzle - Sen Çal Kapımı". www.fox.com.tr (në turqisht). Marrë më 2020-07-30.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]