Hande Erçel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hande Erçel
U lind në24 nëntor 1993
KombësiaTurke
Faqja në rrjetwww.handeercel.tr

Hande Erçel (lindi më 24 nëntor 1993) është aktore dhe modele turke, më së shumti e njohur për rolin e saj kryesor si Hajat Uzun në serialin Aşk Laftan Anlamaz, i cili arriti sukses të madh në Turqi dhe jashtë saj, përkatësisht në vendet e Amerikës Latine, në Azinë Jugore dhe në Lindjen e Mesme.

Erçel u rrit me gjyshërit e saj Ant Rosie dhe Ahmed Be.[1] Pavarësisht dëshirës së babait të saj që ajo të bëhet doktore, ajo deshi të bëhej aktore dhe modele. Në vitin 2012, ajo fitoi Miss civilizimi i botës 2012. Ajo tani luan në serialin Sen Çal KapımıFox. Ajo ka një motër Gamze Erçel e cila jeton në Stamboll.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma
Viti Titulli Roli Shënime
2021 Mevlana Mest-i Aşk Kimja Hatun Roli kryesor
Televizyon
Viti Titulli Roli Shënime Programi
2013 Tatar Ramazan Berrak Dikaja Roli mbështetës atv
Çalıkuşu Zahide Kanal D
2014 Çılgın Dersane Üniversitede Merjem Show TV
Hayat Ağacı Selen Karahanllë TRT 1
2015-2016 Güneşin Kızları Selin Jëllmaz Mertollu Roli kryesor Kanal D
2016-2017 Aşk Laftan Anlamaz Hajat Uzun/Sarsëllmaz Show TV
2017-2018 Siyah İnci Hazal Star TV
2019 Halka Myjde Akaj TRT 1
Azize Azize Gynaj Kanal D
2020-2021 Sen Çal Kapımı Eda Jëlldëz Bolat FOX
2023- Bambaşka Biri Lejla
Internet
Viti Titulli Roli Shënime Platforma
Yakında Denizkızı Roli kryesor Disney+
Reklama
Viti Titulli Roli Shënime
2016 Nike Vetvetja Roli kryesor
2017 Defacto
2020 Turkcell
2020- Nocturne
2021-2022 Signal
Mavi
2022- Atasay

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Hande Ercel Biography - Affair, Single, Nationality, Net Worth, Height". Married Biography (në anglishte amerikane). Marrë më 2017-11-22.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Hande Erçel – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale