Bandërma

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bandırma
Qytet
noform
Vendndodhja
Bandırma is located in Turqia
Bandırma
Bandırma
Vendndodhja e Bandırma në Turqi

Koordinatat: 40°21′V 27°58′L / 40.350°V 27.967°L / 40.350; 27.967

Administrimi
Shteti Flamuri Turqia
Rajoni Marmara
Provinca Balikesir
Kryetari i Bashkisë Dursun Mirza
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 690 km2
Popullsia 146,688 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (+2)
Verore EEST (+3)
Faqja Zyrtare www.bandirma.gov.tr

Bandırma është qytet në veriperëndim të Turqisë me 146,688 banorë më 2015.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendi u poshtua nga Perandoria Osmane prej Perandorisë Bizantine në shekullin e 14-të. Më parë, qyteti e ka pasur emrin Panderma. Më 1918, gjuatja e fundit në Luftën e Parë Botërore ishte në këtë qytet.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]