Themelimi Osman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Kuruluş: Osman)
Themelimi Osman
Gjinia
Bazuar nëOsman I
Shkruar ngaMehmet Bozdağ
Atilla Engin
Aslı Zeynep Peker Bozdağ
Ozan Bodur
Regjia ngaMetin Günay (1-64)
Ahmet Yılmaz (65-)
LuajnëBurak Özçivit
Yıldız Çağrı Atiksoy
Özge Törer
Erkan Avcı
KompozitorëtAlpay Göltekin
Zeynep Alasya
ShtetiFlag of Turkey.svg Turqia
Gjuha në prodhimin origjinalTurqisht
Nr. i sezoneve3
Nr. i episodeve93 (lista e episodeve)
Prodhimi
ProdhuesiMehmet Bozdağ
Vendodhja e prodhimitStamboll
KinematografiaAhmet Faruk Karacan
Kohëzgjatja120 minuta
Kompania e prodhimitBozdağ Film
Transmetimi
Programi origjinalatv
Formati i pikturës576i
HDTV 1080i
Formati i zëritStereo
Transmetimi origjinal20 nëntor 2019 –
duke vazhduar
Kronologjia
I paraprirë ngaDiriliş: Ertuğrul
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

Kuruluş: Osman, përkthyer si Themelimi: Osman, është një serial televiziv dramatik historik turk i krijuar nga Mehmet Bozdağ dhe me Burak Özçivit si protagonistin kryesor.[1][2] Ai fokusohet në jetën e Osmanit I, themeluesit të Perandorisë Osmane.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shfaqja televizive përfshin betejat e brendshme dhe të jashtme të Osman Ghazi dhe mënyrën se si ai themelon dhe kontrollon Perandorinë Osmane. Ai përshkruan betejat e tij kundër Bizantit dhe Ilhanatit Mongol dhe sesi ai ishte në gjendje të siguronte pavarësinë nga Sulltanati i Rumit për të krijuar një shtet sovran që do t'i dilte përballë Perandorive Bizantine dhe Mongole dhe do të nderonte turqit.

Personazhi i Osmanit përballet me shumë armiq dhe tradhtarë në kërkimin e tij dhe shfaqja ilustron se si ai arriti t'i kapërcejë këto pengesa dhe të përmbushë misionin e tij me ndihmën e shokëve, familjes dhe miqve të tij besnikë.

Paraardhësi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seriali ndjek Diriliş: Ertuğrul i cili ndodhej rreth babait të Osmanit, Ertuğrul, dhe si u përball ai me armiqtë dhe tradhtarët. Filloi në dhjetor 2014 dhe sezoni 5 i shfaqjes përfundoi me Ertuğrul që bindte Berken të fillonte një luftë me Hylagu Han. Kjo luftë njihej si Lufta Berke-Hylagu dhe rezultoi në ndarjen e Perandorisë Mongole në katër hanate. Në Kuruluş: Osman, Osmani përballet me një nga hanatët e quajtur Ilhanati.

Sezoni 1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

10 ose 15 vjet[a] pas luftës Berke-Hylagu, Ertuğrul Ghazi shkon në Konia dhe ai lë në krye të fisit të tij vëllanë, Dündar Beun. Dündar Beu ndikohet lehtësisht nga të tjerët për të bërë veprat e tyre të këqija, ai bie në grackën e dinak Selçuk Sançak Bey, Alişar dhe princeshës së pamëshirshme të Kulucahisar, Sofje, e cila kërkon të vrasë të gjithë turqit. Osmani, nipi i Dündarit, mund t'i shohë planet e Alişarit dhe Sofjes dhe e paralajmëron për to, pavarësisht refuzimit të tij për të dëgjuar. Ndërsa ata vazhdojnë të ndërtojnë më shumë tension kundër Kayı, Geyhatu dërgon Komutan Balgay për të shkaktuar më shumë telashe dhe për të ndaluar Kayı, veçanërisht Osmanin, nga rebelimi kundër Mongolëve. Dündar, i cili përkulet para Mongolëve duke u bërë Sançak Beu, nuk mund ta shohë zemërimin e Alişarit për shkak të pozitës së tij që i është dorëzuar dhe ai e beson atë kur Alişar fajëson Osmanin për vrasjen e djalit të tij. Menjëherë pas kësaj, së bashku me kërcënimin nga Kulucahisar, Dundarit i tregohet e vërteta, Alişarit i pritet koka nga Osmani dhe Osmani është martuar me dashurinë e tij, Bala. Pas kësaj, pas shumë vështirësish, Balgay supozohet se vritet nga Osmani, ndërsa Kulucahisar pushtohet nga Kayı me vdekjen e Sofjes duke ndodhur në proces.

Sezoni 2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aya Nikola dërgohet nga Perandori Bizantin, Andronikos II për t'u bërë Tekfuri i ri i İnegol, i ndjekur nga kthimi i Ertuğrul në fis. Ndërkohë, Yavlak Arslan, Uç Bey i ri, kërkon të krijojë shtetin e tij dhe e sheh Osmanin si pengesë, më vonë ata bashkohen kundër kërcënimit të ri të krijuar nga Ilhani i ri i Ilhanatit, Gajhatu i cili bën aleancë me Nikollën kundër turqveAnadollit. Nikola rimer Kulaca Hisar duke helmuar alpet. Bala përballet gjithashtu me ardhjen e Targun, spiun i Nikollës, i cili lidhet me Osmanin për të shpëtuar të atin, Inal Beu. Bashkë me këto probleme, Osmani zgjidhet si bej i ri pas vdekjes së të atit, ndërsa vendos të martohet me një grua të dytë sipas dëshirës së të atit. Pas vdekjes së Targun, Osmani takohet me Malhun Hatun dhe fillon një betejë të madhe me bizantinët, e njohur historikisht si Beteja e Malit të Armenisë, si dhe përpiqet të gjejë tradhtarin në Kayı, pasi xhaxhai i tij xheloz Dündar ndihmon bizantinët të ngjallin kurthe për të. Dündar përfundimisht ekzekutohet nga Osmani për tradhtinë e tij. Pas ardhjes së Ömer Beut, babait të Malhun Hatun, Geyhatu dërgon Kara Şaman Togay, djalin e Baycu Noyan, për të eliminuar si Kayı e Osmanit dhe Bayındır e Omerit, por pas një sërë konfliktesh midis dy fiseve, Togay dështon dhe vritet nga Osmani. Nikolla mposhtet më vonë nga Osmani, me mbështetjen e Sulltanit selxhuk Mesud II, megjithëse ai mbijeton. Osmani gjithashtu martohet me Malhun Hatun, i cili i sjell në jetë djalin e Osmanit, Orhanin, ndërsa gruaja e tij e parë Bala Hatun mbetet shtatzënë.

Sezoni 3[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Malhun Hatun mëson për shtatzëninë e Bala Hatun dhe kështu është xheloz për të. Osman Beu përballet me Harmankaya Tekfur Mikhael Kosses (Köse Mihal) dhe Bilecik Tekfur Rogatus Laskaris për Papaz Gregorin, një prift që u burgos nga Perandori Bizantin dhe ai më vonë u arratis me ndihmën e Tekfur Rogatus. Turgut Beu, është një bej alp dhe turk trim që kundërshton bizantinët dhe më vonë lidh aleanca të forta me Osman Beun.

Osman Beu ka sërish konflikte me armikun e tij të vjetër Tekfur Aya Nikola, i cili ndihmohet nga Kompania Katalane e cila përfshin Diegon dhe liderin Anselmo. Osman Beu përfundimisht arrin të mposhtë katalanasit. Tekfur Aya Nikola dëshiron të martohet me Mari [Motra Tekfur Mikhael Kosses] e cila nga ana e saj ka rënë në dashuri me Turgut Beun. Ajo i shpëton aleancës së detyruar dhe së shpejti me bekimet e të vëllait martohet me Turgut Beun. Më vonë Osman Beu dhe Bala Hatun bekohen me një djalë, i cili quhet Alaeddin Ali. Një festë e madhe mbahet për të festuar këtë rast të gëzueshëm. Ndërkohë Osmani dhe alpet e tij kapin dhe sjellin Alemshah dhe Geyhatu në fis për t'i mbajtur ata përgjegjës për veprimet e tyre dhe Alemshah ekzekutohet nga Osmani pavarësisht mosmiratimit të Sulltan Mesudit. Më vonë, gruaja shtatzënë e Turgut Beut, Maryam Hatun (Mari) vdes për shkak të helmimit dhe Gunduz Beu vihet nën dyshimin për të njëjtën gjë. Osmani përballet me shumë pengesa në përpjekjen e tij për të provuar pafajësinë e vëllait të tij, së bashku me një armik të ri të vendosur për t'i shkaktuar dëm popullit të tij dhe planet e tij për ndërtimin e një shteti të ardhshëm.

Aktorët dhe personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Burak Özçivit në rolin e Osman Beut; Osman[3] (i referuar edhe si "Kara Osman", përkth. "Osmani i Errët") është djali i tretë dhe më i vogël i Ertuğrul Ghazi dhe Halime Sulltan. Ai është gjithashtu vëllai i vogël i Gündüz Beut dhe Savcı Beut, dhe nipi i Selcan Hatun, të cilin ai e trajton si nënën e tij. Ai është burri i Bala Hatun dhe Malhun Hatun dhe babai i Orhan dhe Alaeddin Ali, i cili aspiron të ndjekë gjurmët e babait të tij Ertuğrul dhe gjyshit të tij Sylejman Shah. Ai është jashtëzakonisht i vëmendshëm ndaj mjedisit të tij dhe i zoti me shpatën, ashtu si babai i tij. Ai ndonjëherë nuk u bindet bejlerëve të tij, duke udhëtuar në rrugën që ai beson se është i suksesshëm. Dobësia e tij është kujdesi për të afërmit, duke e bërë atë të prirur ndaj kurtheve. Ai i poshtëron armiqtë e tij si në fushëbetejë ashtu edhe gjatë negociatave, duke i lënë ata me etje për hakmarrje. Ai zgjidhet si beu i fisit të tij në sezonin 2. Ai vendos të martohet me një grua të dytë sipas dëshirës së babait të tij, si dhe të ndryshojë flamurin Kayı. Bazuar në Osman I.
 • Özge Törer si Bala Hatun; Bala[4] është vajza e Shejh Edebali dhe Ulduz Hatun, i cili vdiq për shkak të një sëmundjeje. Ajo është gruaja e parë e Osman Beut, nëna e Alaeddin Aliut dhe një piktore e bukur që ka qenë mikesha më e mirë me Gonca Hatun. Bala është besnike ndaj babait të saj, vëllazërisë Ahi dhe Selcan Hatun. Ajo është jashtëzakonisht e qetë dhe e durueshme, por është e prirur për t'u thyer zemrën. Një mongol e goditi me thikë në sezonin 1 dhe për këtë arsye ajo nuk mund të prodhojë një fëmijë, dhe vazhdimisht ngacmohet për këtë fakt. Në sezonin 2, pasi burri i saj zgjidhet Bej, ajo bëhet Hanëm (Krye Hatun) i fisit Kayı, duke pasuar Selcan Hatun. Ajo mërzitet kur Osmani vendos të martohet me një grua të dytë, por pranon fatin e saj. Në fund mbetet shtatzënë. Lindi djalin e dytë të Osmanit Alaeddin Ali. Bazuar në Rabia Bala Hatun.
 • Yiğit Uçan si Boran Alp; Boran[5] është një nga alpet kryesore të Osman Beut dhe miku i tij më i mirë. Shoqërues i ngushtë i Konurit dhe më vonë Göktuğ, Dumrul, Gence Bey dhe Cerkutay. Ai është i veja e Gonca Hatun. Ai është një bard dhe këngëtar i talentuar. Ai përdor një shpatë ndërsa është i aftë në gjuajtje me hark, dhe shpesh përdor edhe një hark dhe shigjetë në luftime të ngushta.
 • Burak Çelik si Göktug Alp[6] Göktug (më parë Kongar)[7] ishte një nga alpet kryesore të Osman Beut. Ai ishte më parë krahu i djathtë dhe djali birësues i Balgay, dhe vëllai i vogël i Konur Alp, i humbur prej kohësh. Ai u bë një "Mankurt" (mongol i shpëlarë trurin) pasi fisi i tij u bastis, pas së cilës ai iu dha një tregtari skllevërish. Ai u kthye në Islam pasi pa një letër nga perandori që konfirmonte se Balgay e kishte blerë nga tregu i skllevërve. Ai u rikthye nga Balgay, i cili përsëri i lau trurin me përdorimin e shamanit të tij. Pasi vrau vëllain e tij, Göktug i shkatërruar iu kthye Islamit edhe një herë. Ai u bë Alpbaşı (përkth. Shefi Alp) i fisit Kayı pasi Osmani u bë beu. Ai u kthye nga internimi i tij i rremë si spiun i Osmanit për Nikolla dhe Targun. Më vonë ai ndihmoi Balën të arratisej dhe të vriste Targun dhe u ribashkua me Osmanin. Pas vdekjes së Targun, ai u bë udhëheqësi i turqve kuman. Ai u vra nga Geyhatu për hakmarrje pasi u kap nga Vezir Alemshah dhe Nikolla. Të mos ngatërrohet me Göktuğ nga Diriliş: Ertuğrul.
 • Yıldız Çağrı Atiksoy si Malhun Hatun;[8][9] është e bija e Ömer Beut, gruaja e dytë e Osman Beut, nëna e Orhanit. Ajo i përkiste fisit Bayındır, një fis Oğuz i vendosur në Ankara duke vuajtur nga persekutimi nga Geyhatu. Fisi përbëhet nga 1000 vetë dhe kërkon të vendoset në Bitinia me ftesë të Osmanit, që ishte një nga arsyet pse erdhi Malhuni. Rrjedh nga një prejardhje fisnike bejlerësh më parë besnikë ndaj shtetit Selçuk dhe Sulltan Alaeddin Keykubat. Ajo është e aftë në gjuajtje me hark dhe në luftime, por ka marrëdhënie të tensionuara me Bala Hatun ndërsa është disi arrogante për shkak të fuqisë së babait të saj. Është dërguar nga babai i saj për të ekzaminuar kufijtë perëndimorë të shtetit. Ajo zbulon unazën e Dündarit në Söğüt dhe përpiqet të gjejë vetë tradhtarët në fisin Kayı. Pasi u martua me Osmanin në një martesë politike, ajo sjell në jetë djalin e tij të parë - Orhanin. Bazuar në Malhun Hatun.
 • Ragıp Savaş si Dündar Bey; Dündar[10] është djali më i vogël i Süleyman Şah and Hayme Hatun. Vëllai më i vogël i Sungurtekin Beut dhe Ertuğrul Ghazi, dhe vëllai më i vogël birësues i Selcan Hatun. Burri i Hazal Hatun dhe i veja i Zöhre Hatun. Babai i Aygül, Batur dhe Bahadır, babai birësues i Saltuk Alp. Daja i Gündüz, Savcı dhe Osman. Lëshohet lehtësisht nga të tjerët. Ai u bë zëvendës bej ndërsa Ertuğrul Ghazi ishte në një mision në Konia. Kur mongolët sulmuan, ai preferoi të përkulej para tyre sesa të luftonte, duke zemëruar ata që ishin afër Osman Beut. Përpiqet të marrë përsipër Bejlikun e Gündüz-it kur ai u bë bej në vend të tij dhe ndihmon mongolët kundër Osman Beut. Është i manipuluar nga gratë e tij. Ai u bë Selçuk Sançak Bey, një figurë operative selçuke, për një kohë pasi u bë aleat me mongolët. Ai më vonë pranon gabimet e tij dhe lutet për falje, por u ndëshkua nga Ertuğrul dhe u dërgua jashtë fisit për një kohë në Söğüt. Ai e respekton dhe është besnik ndaj vëllait të tij të madh, Ertuğrul Ghazi. Më vonë në sezonin e dytë, kur Ertuğrul është në shtratin e vdekjes, ai vendos të tradhtojë vëllanë dhe nipërit e tij për të kapur Kayı Beylik. Ai zemërohet kur Osmani bëhet bej, duke bashkëpunuar me këdo kundër Osmanit. Ai përfundimisht ekzekutohet nga Osmani për tradhtinë e tij. Bazuar në Dündar Bey.

Epizodet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Sezoni Episodet Për herë të parë u transmetua
Transmetimi i parë Transmetimi i fundit
1 27 20 nëntor 2019 24 qershor 2020
2 37 7 tetor 2020 23 qershor 2021
3 TBA 6 tetor 2021 TBA (TBA)

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Hapësira kohore ndërmjet Diriliş: Ertuğrul dhe fillimit të Kuruluş: Osman është e paqartë; në një moment në fillim të sezonit 1, tregohet se janë rreth 25 vjet që kur Fisi Kayı u zhvendos në Söğüt (dhe lindi Osman), ndërsa në një tjetër, nënkuptohet se Osmani është 20 vjeç.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Kuruluş Osman'ın ilk tanıtım fragmanı yayınlandı!". Hürriyet (në turqisht). 9 tetor 2019. Marrë më 30 dhjetor 2019.
 2. ^ "Kuruluş Osman oyuncuları isimleri: Kuruluş Osman dizisinde kim kimdir?". www.sozcu.com.tr (në turqisht). Marrë më 29 nëntor 2020.
 3. ^ "Osman – atv". www.atv.com.tr (në turqisht). Marrë më 22 tetor 2020.
 4. ^ "Bala Hatun – atv". www.atv.com.tr (në turqisht). Marrë më 28 tetor 2020.
 5. ^ "Boran – atv". www.atv.com.tr (në turqisht). Marrë më 28 tetor 2020.
 6. ^ "Kuruluş: Osman Season 2 Release Date, Cast And Story Line". Urdu News Live (në anglisht). 12 korrik 2020. Marrë më 23 tetor 2020.
 7. ^ "Kongar – atv". www.atv.com.tr (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 26 tetor 2020. Marrë më 22 tetor 2020.
 8. ^ "Kuruluş Osman'ın Malhun Hatun'u belli oldu! Yıldız Çağrı Atiksoy kimdir?". hurriyet.com.tr (në turqisht). Marrë më 2021-02-11.
 9. ^ "Kuruluş Osman kadrosuna bomba transfer". atv.com.tr (në turqisht). Marrë më 2021-02-11.
 10. ^ "Dündar – atv". www.atv.com.tr (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 26 tetor 2020. Marrë më 22 tetor 2020.